Her sayfası kışkırtıcı önermelerle dolu Olağan Psikopatlar bizi o hep hor gördüğümüz ama yeri geldiğinde faydalanmaktan da çekinmediğimiz karanlık yanımız ile tanıştırıyor.
ntvmsnbc
Güncelleme: 17:20 TSİ 01 Mart. 2013 Cuma

İSTANBUL - PSİKOPAT. Bu kelimeyi duyar duymaz katiller sapıklar intihar bombacıları üşüşüyor zihnimize.

Ama filmlerdeki emsallerinin aksine gerçek hayatta her psikopat şiddet yanlısı veya suça meyilli değil. Yeni araştırmalar her on CEO’dan birinin psikopat olduğunu söylüyor. Gülerek “Bilmem mi!” diyorsanız ekleyelim; cerrahlar avukatlar gazeteciler ve politikacılar arasında da psikopatlık hayli olağan. Psikopatların dünyasına yapacağınız bu afallatıcı yolculukta Oxford Üniversitesi’nden Prof. Kevin Dutton psikopatik eğilimlerin insanın doğasında olduğunu ortaya koyarken toplumun da daha önce hiç olmadığı kadar psikopatlaştığını savunuyor. Zira korkusuzluk kendine güven cazibe acımasızlık ve odaklılık gibi psikopatlarda öne çıkan özellikler 21. yüzyılda başarı kelimesinin üzerine terzinin diktiği ceket gibi oturuyor.

Kevin Dutton yüksek güvenlikli hastanelerin psikopati koğuşları Budist tapınakları -kapaktaki “ermiş” kelimesi maalesef nedensiz kullanılmadı- ve komando eğitim kampları gibi yalnız özel izinle girilebilen sıra dışı yerlerde sayesinde bizzat yaptığı gözlemleri beyin taraması gibi gelişmiş yöntemler ve benzeri bilimsel araştırmalarla harmanlayarak başarılı bir cerrahla seri katil arasındaki çizginin aslında nasıl da ipince olduğunu gözlerimizin önüne seriyor.

Her sayfası kışkırtıcı önermelerle dolu Olağan Psikopatlar bizi o hep hor gördüğümüz ama yeri geldiğinde faydalanmaktan da çekinmediğimiz karanlık yanımız ile tanıştırıyor.

“Tedirgin edici ama fazlasıyla da eğlenceli. 2012’nin atlanmaması gereken 20 kitabından biri.” -Slate

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]