Kitap ÖzetBu kitabı yazdığında on yedi yaşındaydı.

Bitirmesi sadece kırk dört gün sürdü.

Eserinin kahramanı bir ölümsüzdü

Ancak o on dokuz yaşında trajik bir şekilde öldü.

İsmi Félix Francisco Casanova’ydı

“İspanya’nın Rimbaud’su” dediler ona…

Genç yaşında birçok ödül kazanan hayalperest kalemden çarpıcı ve ilham verici imgelerle örülü deha ve çılgınlık arasında gidip gelen defalarca okunacak şiirsel bir eser. Félix Francisco Casanova’nın sürrealist ve tekinsiz evrenine girmeye hazır olun!

FÉLIX FRANCISCO CASANOVA (Santa Cruz de la Palma 28 Eylül 1956 - Santa Cruz de Tenerife 14 Ocak 1976) Şair ve doktor Félix Casanova de Ayala’nın oğludur. Babası genç yazarı şöyle tanımlar: “Küçük yaşlardan itibaren –yedi veya sekiz yaşındayken– kendi kendime nerede okumuş olduğunu düşündüğüm sıradışı sözcüklerle beni şaşırtırdı. Kaynağının kütüphanemden ele geçirdiği kitaplar olamayacağı münferit neredeyse sürrealist ve ezoterik sözcüklerdi bunlar.” Daha sonra Félix Francisco Equipo Hovno [Bok Takımı] adlı bir Rock grubu ve edebiyat hareketi kurdu. 1973 yılında on yedi yaşındayken El invernadero [Sera] adlı kitabıyla Kanarya Adaları’nın en önemli şiir ödüllerinden biri olan Julio Tovar’ı kazandı. 1974 yılında Vorace’nin Yeteneği adlı romanıyla Pérez Armas Ödülü’nü kazandı. Ölümünden bir ay önce Una maleta llena de hojas [Yapraklarla Dolu Bir Bavul] adlı şiir kitabıyla La Tarde gazetesinin düzenlediği yarışmayı kazandı. Félix Francisco aynı zamanda 1974 yılında Yo hubiera o hubiese amado [Sevseydim ya da Sevdiysem] adlı bir günlük yazdı. Gaz kaçağı nedeniyle öldü.

Günlüğünde yazılanlara göre Vorace’nin Yeteneği’ni kırk dört günde yazdı. 9 Haziran 1974’te başlayıp 23 Temmuz’da bitirdi. Yazar o zaman on yedi yaşındaydı.Kitap Ön Yüzü

Kitap Künyesi

Vorace'nin Yeteneği - Félix Francisco Casanova
( El don de Vorace )


İthaki Yayınları

» Edebiyat

Fiyatı : 1400 TL

Çevirmen : Seda Ersavcı
Grafiker : Seda Ersavcı
Hazırlayan : Yankı Enki
Mart 2013 160 sayfa ISBN: 9786053752714
Temin süresi: 1-3 iş günü
Önsipariş : 06.03.2013