Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Babam Cemil - Ümit Meriç Yazan


  Bu kitapta düşünen ve yazan Cemil Meriç’ten çok yaşayan Cemil Meriç var karşınızda. Bazen samimi bir dost bazen asabî bir hoca. Bazen müşfik bir baba bazen münzevî bir aydın. Ömrünün otuz karanlık yılını ışık dolu harflerle eserlerine işleyerek körlüğün narını ilmin nuruna çeviren bu “fikir işçisi”nin mahremiyetine giren her insana söylediği bir sözü tekrarlayarak sunuyoruz: “Oku evladım!”
 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Geçen yıl çantamdan eksik olmayanhayranlıkla okuduğum bir kitap

  Türkiye'nin en önemli aydınlarından ve sosyologlarından olan Cemil Meriç'in hem kitaplarındaki dilini hem de bakış açısını daha iyi anlamak için kendi ruh tahlilini çok yalın ve gerçekçi biçimde sunduğu bu kitabı okumalı
  Cemil Meriç'e hayran olmamak elde değil
  Bu tanıtım için can-ı gönülden teşekkürler @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
  Eftelya, Bunu Beğendi.

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  cicek

  İzninizle @Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Önsöz

  Ümit Meriç

  Sevgili Okuyucu;  "Kimim ben" sorusuna "Hayatını Türk irfanına adayan münzevi ve mütecessis bir fikir işçisi" diye cevap veriyor CemilMeriç. Bu münzevi ve mütecessis fikir işçisinin yetmiş yıllık ömrünün ikinci yarısını onunla paylaştım. Çocukluk günlerinde bahçede oyun oynadığım arkadaşım bütünlemeye kalınca matematik öğretmenim dertli anlarımda dostum aynı yazıhanenin iki tarafında çalışırken hocam olan Cemil Meriç'le beraberliğimizin yoğunluğu dünya tarihinde pek az baba-kıza nasip olmuştur. Genetiğin "Çözülmesi son derece güç ve gizli tesadüflerine" girmeyelim. Ama aynı hayatı paylaşan iki insanın birbirlerini çok iyi tanıdıkları zannedilebilir. Oysa kendimizi tanımak bile ne kadar zor nerede kaldı bir başkasını? Ne diyor Cemil Meriç:
  "Ruhumuzun mahzenlerinde bizden habersiz yaşayan bir alay misafir var. Berhanenin bazen bir bazen birkaç odası aydınlık. Işık binanın üst katlarında. Kendini tanımak kendini; yani dağılanı eriyeni dumanlaşanı. Sen acılarınla utançlarınla zilletlerinle aynısın; rüyaların hayallerin dileklerinle bir başkası".

  Acılarının utançlarının zilletlerinin Cemil Meriç'i ile rüyalarının hayallerinin dileklerinin Cemil Meriç'ini aynı sayfalarda kaynaştırmak ne kadar mümkün mümkün mü? Ben bu kitapta ömrünün otuz karanlık yılını eserlerine ışık dolu harflerle satır satır işleyen ve körlüğün narini ilmin nuruna çevirerek teselli bulan bir insanın hayat hikayesini birçok tanığın da katkısıyla anlatmağa çalıştım.


  Cemil Meriç "İlmi Çin'de de olsa arayınız" emrine uymuş Fransız düşüncesinden Hint Felsefesine Rus romanından İran şiirine kadar elinde demir asa ayağında demir çarık dolaşmış sonunda yorgun ve memnun kendi ülkesinin "irfan"ında karar kılmıştır. Çağdaş Türk aydını bir "mağarada"dır. Hakikatin kendi mağarasının dışında olduğunu zannetmektedir. Bu yüzden irfanı "tebdil-i tabiiyet" etmiş
  "Ümran"dan vazgeçip "Uygarlığa" dahil olmak istemiştir. Oysa "Işık Doğu'dan gelir". "Bu Ülke" maddeci "Kültürden" mana dolu "İrfana" dönmelidir.


  "Biz pencerelerimizi hem Batı'ya açmalıyız hem Doğu'ya. Ama önce kendimizi tanımalıyız. Türk-İslam medeniyeti ahlaka dayanan bir medeniyet. Gerçekleştirdiği değerler edebiyattan da felsefeden de ilimden de muazzez. O büyük o gerçek o mert insanı ecdadımız yaratmış ve yaşatmış. Kendini tanımak irfanın ilk merhalesi. Düşüncenin görevi insanından kopan tarihini unutan ve yolunu şaşıran aydınları irşada çalışmak".


  Cemil Meriç bir isyandır tarihten gelen coğrafyadan gelen haklarımızın yok sayılmasına karşı bir isyan; "azgelişmişlik yaftasını" bir "nisan-i zişan" gibi Osmanlı Devleti'nin ve Türk insanının göğsüne yapıştıran Avrupa'ya karşı bir isyan.
  Batı'nın iyi ve kötü doğru ve yanlış cetvelini Avrupa'yı birçok Avrupalı'dan iyi bilen bir kişı olarak çıkarmış "çağdaş uygarlık düzeyi" ninnileri ile büyüyen ülkesinin gençlerine sunmuştur Cemil Meriç. Amacı idrakimize vurulan zincirleri kırmak yalanları yok etmek Türk insanını Türk insanından ayıran bütün duvarları yıkmaktır.


  Elinizdeki kitap bu amacın gerçekleşmesine ömrünü adayan bir insanın hayat hikayesidir. Kitapta düşünen ve yazanCemil Meriç'ten çok yaşayan Cemil Meriç'i sizlerle tanıştırmak evine onu ziyarete gelmiş biri gibi sizi onunla dost kılmak istedik.
  Gelin artık hep beraber Cemil Meriç'e "Merhaba" diyelim ve "beşikten mezara kadar ilmi arayan" bu insanın hayat hikayesini birlikte izleyelim.(1)

  ----------------------------------------------------------------------------------
  (1) Okuyucu daha önce Mahmut Ali Meriç tarafından kaleme alınan ve Bu Ülke'nin İletişim tarafından basılan nüshalarının başında yer alan "Entelektüel Bir 0tobiyografi" adını taşıyan çalışma ile eserimiz arasında ortak olan alıntılara rastlayacaktır. Cemil Meriç'in çocukluk ve ilk gençlik yıllarını anlatan bu sayfaları yeni yetişen insanlara örnek olacağı düşüncesiyle yinelemekte bir sakınca bulmadık.


  Alıntı
  Eftelya, Bunu Beğendi.

  Herşey Ait Olduğu Yerde Hayat Bulur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş