Karadelik Güncesi Ali Teoman

Karadelik Güncesi Ali Teoman / Yapı Kredi Yayınları 597 Sayfa 36 TL
Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Karadelik Güncesi Ali Teoman’ın “Konstantiniyye Üçlemesi”nin ikinci romanı. Bu roman ve daha önce yine Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Uykuda Çocuk Ölümleri ve Gecenin Atları kitapları birlikte Ali Teoman’ın Konstantiniyye Üçlemesi tamamlanmış oluyor.
Ali Teoman tanıdık ama tedirgin edici sanrılarla dolu bir dünyada uzun bir gezintiye çıkarıyor bizi. Bu serüvende Dava Vekili İbrahim Nemrûd’la birlikte avukatlardan tellaklara dervişlerden bahçıvanlara psikanalistlerden yarı deli bilimadamlarına birçok karakterle tanışıp herbirinin öyküsüne kulak misafiri oluyoruz ve giderek belki de dava vekilinin yazgısının bu kent aracılığıyla bütün insanlığın yazgısına dönüştüğü bir sona doğru sürükleniyoruz.
Ali Teoman’dan zaman ötesi bir İstanbul’da cereyan eden yeraltı dünyasının sırlarının anlatıldığı grotesk atmosferiyle çarpanfantastik kişilerle şaşırtan gerçeküstü olaylarla güldüren ironiyle kara mizahın at oynattığı bir acaip masal; bir melun ve mendebur roman.