Teorisyenliğiyle olduğu kadar siyasal duruşu ve mücadeleci yanıyla da en önemli Marksist düşünürlerden olan Antonio Gramsci’nin hayatını tüm yönleriyle ele alan bu kitap Gramsci üzerine yapılmış en iyi çalışmalardan birisi. Faşist Mussolini İtalyası savcılarının “Bu beynin işlemesini yirmi yıl durdurmalıyız” dedikleri en verimli yıllarını hapishanelerde geçirmek zorunda kalan Gramsci’nin yaşamını yakınlarıyla yaptığı görüşmelerin yanı sıra mektupları ve yazılarıyla işleyen Fiori sadece bir hayatı anlatmakla kalmıyor dönemin zengin bir panoramasını da sunuyor. “Aklın kötümserliği iradenin iyimserliği” düsturunu sahiplenmiş en özgün ve düşünceleri hiç eskimeyen devrimciyi daha iyi kavramak için mutlaka okunması gereken bir eser.


“Çocukların fotoğraflarını aldım beni ne kadar sevindirdiğini tahmin edersin. Gerçekten gövdeleri ve bacakları olduğunu kendi gözlerimle görmek de çok sevindiriciydi üç yıldır yalnızca başlarını gördüğüm için kanatsız meleklere dönüştüklerini düşünüp üzülmeye başlıyordum.”
Bu kitabın amacı da Gramsci’nin kendi portresini tamamlamak zaten bildiğimiz “başına” –düşün adamı ve siyasal önder– “gövde ve bacaklar” eklemek. Yani çocukluktan olgunluğa açlık aşk ve yavaş ölüm günlerinde “bütün” kişiliğini oluşturan insanî etkenleri göstermek. Kitap yakın arkadaşlarının verdiği adla “Nino” Gramsci’nin portresidir.
GIUSEPPE FIORI
Adı Antonio Gramsci
Alt Lejant Bir Devrimcinin Yaşamı
Orjinal Adı Vita di Antonio Gramsci
EAN 9789750506888
Fiyat 2400 TL
Yayın No İletişim - 1403
Dizi Biyografi - 8
Sayfa 360
Baskı 1.Baskı Temmuz 2009 İstanbul
Yazar Giuseppe Fiori
Çeviren Kudret Emiroğlu
Editör Kıvanç Koçak
Dizi Kapak Tasarımı Utku Lomlu
Kapak Suat Aysu
Uygulama Hüsnü Abbas
Düzelti Oben Üçke
Dizin Özgür Yıldız
Baskı ve Cilt Sena Ofset