İslam'ın Güler Yüzü / Prof. Dr. Eva de Vitray-Meyerovitch

Kitabı çok farklı ve ilginç kılan şey batılı bir hanımefendinin orta doğudan çıkan bir dini tercih etmesidir. Hiç kuşkusuz kitabı daha ilginç kılan şey ise bu dine batıdan bakan bir kimsenin bu dinin evrensel olduğunu görebilmesidir.
"İslam'ın Güler Yüzü" kırk yaşında İslam diniyle tanışmış bir hanımefendinin din perspektifinden hayatını özellikle de fikir ve gönül hayatını içeren röportajdan yazıya dönüştürülmüş bir kitaptır.

1909 yılında Fransız bir ailenin çocuğu olarak doğan Eva de Vitray-Meyerovitch Katolik ve aristokrat olarak yetiştirilir. Latince-Grekçe bölümünü bitirerek liseden mezun olur. Ardından hukuk tahsilini tamamlar ve felsefe doktorası yapar. Bu yılları hep kilisede ve rahibelerin içinde geçer. Kafasını meşgul eden onca soruya alabildiği tek cevap çoğu kez "Allah'a dua et de sorularını gidersin" şeklinde olunca artık gönlüde rahatsız olmaya başlar. Felsefe doktorasıyla da aklı iyice karışan Eva Hanım konsillerin aldığı kararlara uymak zorunda olmasından duyduğu büyük bir rahatsızlıkla artık bir arayışa girmeye karar verir.

Sorularla başlayan ve biten Kitapta Havva hanım soruları cevaplarken Hıristiyanlığın onu bir çıkmaza sürüklediğini ve bu çıkmazların onu arayışa ittiğini belirtiyor. Sonunda Eva Hanım Hıristiyanlığın İslam'dan üstün bir din olmadığına karar verir. günün birinde eski bir dostunun hediyesi bu fırtınalı gönlü sükuna erdirir. Bu hediye Doktor Muhammed İkbal'in "İslam'ın Yeniden İnşası" isimli eseridir. Sanki bir anda tüm sorularına yanıt bulduğu hissine kapılan Eva Hanımbahsi geçen kitapta adı ve şiirleri sık sık geçen Mevlana'dan çok etkilenir. Artık Eva Hanım'ın ruhu sükuna ermiş ve Müslüman olmuştur. Canından çok sevdiği Mevlana’sını ise şeyhi ve yol göstericisi olarak görmektedir.

Bir Fransız olması ve bir bayan olması sebebiyle bir sürü engel yaşayarak gidebildiği hac farizasından şöyle bahseder:

“ben hacda olağanüstü bir birlik ve bütünlük duygusuna erdim.Kocaman bir vücudun bir hücresi olma kovandaki arı olma damarlarda dolaşan kan içinde al veya akyuvar olma duygusuna kavuştum.Ne de olsa şaşırtıcı bir bilinçlenmedir hac…Aynı istikamete yönelmiş aynı şekilde dua eden milyonlarca erkek ve kadını birleştiren büyük bir kardeşlik kanaati uyanır sizde.Ramazan ayında oruç tutulurken duyulan hissi andırıyor biraz fakat daha da yoğunluklu olarak…

İslam’ın içinde olmak Müslüman olmak budur zaten yani insanın maddi ve manevi bir cemaate ait olduğunu hissetmesidir”

Havva Hanım'a göre aslolan “dini birlikteliktir” ve tüm dinlerin sevgi ve hoşgörü ile ortak bir noktada buluşması gerektiğidir. Bu konuya kitabında bir tekerlek sembolüyle yer veriyor ve tekerleğin merkezinde her dinin gerçek inananlarının buluştuğunu ifade ediyor. Bu yüzden kitapta da her dinin kendi içinde öze inmesi ve bu şekilde ilerlemesi gerektiğini ifade ediyor. Kitap içinde yazarın sorularla ilerleyen muhabbette Şemsi Terbizi ve Senai den bahsedilirken Havva hanımın anlattığı mükemmel hikayeler ve okuduğu şiirler kitabın benim gözümdeki güzelliğini daha da arttırdı Bu hikayelerden birini yazmak istiyorum.

Bir gün kuşlar kendilerine bir kral aramak için yola koyulmaya karar verirler. Kendi aralarında “yeryüzündeki bütün halkların bir kralı veya bir başkanları var bizim ise liderimiz yok” derler. Bunun üzerine görkemli bir toplantı yaparlar ve SİMURG’u arayıp bulmaya ve ona üzerlerinde her türlü yetkiye sahip olma hakkını vermeye karar verirler. Simurg Phênix (anka masal kuşu) demektir farsça da “si” otuz “murg” ise kuş anlamına gelmektedir.

Derken bizim kuşlar yola koyulurlar. Bir baştan öbür başa memleketleri vadileri bunlar arasında meşhur aşk vadisini katederler. Az çok her yerde tüyler ölüler bırakırlar o yüzden aralarından çoğunun cesareti kırılır ve vazgeçer. Nihayetinde Simurg’un eşiğine vardıkları zaman sadece otuz tanedirler.

Bütün o imtihanlardan sonra gayelerine erişirler. Ebediyetin mabeyincisiyle (kapıcısı) karşılaşır ve Simurg’u görmek isterler. Fakat mabeyinci onlara bir ayna tutar ve bu aynada onlar otuz kuş olduklarını yani onca zamandır aradıkları o Simurg’un bizzat kendileri olduklarını görürler. Ve hikaye şöyle biter.

“Bir mum ışığının güneşin aydınlığında kaybolması gibi onlarda o zaman yok olup kendilerinden geçerler.”


(alıntıdır)