Kitap Özet

Bu sayfalarda kültürün bizi 'yaşlandırma' stratejilerine ve bilindışımızı nasıl incelikle dokuduğuna dair çarpıcı örneklerle ve okumalarla karşılaşacaksınız. Her an bizi sarmalayan kavrayış biçimlerimizi yapılandıran tehlikeli söylemlerin insanlığı nasıl içinden çıkılmaz görünen yaşçı bir kültür yapısına hapsettiğini bundan elde edilen kazançları fark edeceksiniz.

Kitapta çocuk ve yetişkin romanlarından okul ve aile içindeki eğitime devlet politikalarından çarpıcı davalara sergilerden gazetelerdeki cinayet haberlerine karikatürlerden tiyatro oyunlarına gündelik diyaloglara dek olumlu ve olumsuz yaş mesajları aktaran örneklerle ilgili pek çok dikkat çekici değerlendirme yer alıyor.

Fiziksel ve kavramsal yaş arasındaki ayrıma vurgu yapan Morganroth sadece yaş ve yaşlılık normlarımızın tehlikesine dikkat çekmekle kalmıyor aynı zamanda 'yaş ideolojisini' besleyen mekanizmaların da ipliğini pazara çıkarıyor.

Yazar sosyal ve kültürel olarak yeniden şekillendirilecek bir yaş kavrayışı ile kültür çağının değil de bizim elimizden çıkacak bir yaşam anlatısı oluşturmak için tüm okurlara akademisyenlere politikacılara medya çalışanlarına sanatçılara kısacası herkese acil çağrıda bulunuyor...

"Orijinal ve provokatif... Gullette yaşlanmanın gerçekliğinin 'düşüş' olduu inancına meydan okuyor."

Marilyn Gardner Christian Science Monitor
Kitap Ön Yüzü
Kitap Künyesi

Kültürle Yaşlanmak - Margaret Morganroth Gullette

Babil Yayınevi

» Sosyoloji

Fiyatı : 2200 TL

Ocak 2013 344 sayfa ISBN: 9786054097265