Kitap: Hayatın Işıkları Yanınca
Yazarı: Serdar Özkan


Sevgiyi anlatan o kadar içten ve sade bir kitap ki 10 yaşındaki kardeşlerimiz bile okuyabileceğinden eminim .Ve herkezin okuması gerektiğine inandığım bi kitap.

Işık olmak isteyen bir yunusun ve küçük bir çocuğun
aynı zamanda mutsuz bıkkın bir yetişkinin hikayesi( çocuğun yetişkinliğini anlatıyor).

'Işık olmak' tan kasıtlarını anlatmıyım okuyup da anlamanızı isterim

Kitabın ilk sayfası

''... “Yüz milyonlarca yıl önce. siz taşlar taş kıtalar kıta. denizler deniz olmazdan evvel her şeyin sonsuz ve kalıcı olduğu ışık Dünyası nda yaşayan Ölümsüzler bir gün dünyamıza geldiler… Gelenlerin sonuncusu Mutluluk’un yanı sıra. Güzellik. Özgürlük zenginlik. Güç ve Akıl dünyamıza gelen sayısız ölümsüzden sadece birkaçıydı. Yeryüzüne iner inmez her biri Mutluluk’un sayısız ellerinden birini tutarak mutlu mutlu dünyamızı keşle çıktılar.

“Ama kısa bir süre sonra ne olsa beğenirsiniz? Dünyamıza onlardan çok önce gelmiş olan Ölüm Meleği’yle karşılaştılar. Ölümsüzlerin bizim dünyamızda her şeyin öldüğünü fark etmeleri uzun sürmedi ve Ölüm Meleği’nden korkarak birer birer ışık Dünyası’na geri döndüler. Ölümsüz oldukları için Ölüm Meleği canlarını alamazdı aslında ancak Akıl’a akıl danıştılar ve Akıl onlara yine de temkinli davranmalarını önerdi.

“Akıl’ın tavsiyesine uyup dünyamızı ilk terk eden Mutluluk oldu. Onun için hu dünyada bildiğimiz her mutluluk Mutluluk’un kendisi değil onun dünyamızda dolaşırken geride bıraktığı kokusudur. Mutluluk’un ardından. Güzellik Zenginlik Özgürlük gibi diğer ölümsüzler de dünyamızı terk ettiler her biri geriye sadece kokularını bırakarak.

“İşte o yüzden bu dünyada sürdüğümüz her koku gibi her akıl her zenginlik her güç her özgürlük her güzellik her mutluluk zamanla uçup gider. Çünkü ölümsüzlerin kendileri değil kokulandır onlar yalnızca.

“Ama sevgili taşlar bütün ölümsüzler Ölüm Meleği’nden korkmalarına rağmen içlerinden biri ona âşık oldu ve Akıl’ın bütün uyarılarına rağmen dünyamızdan ayrılmayı reddetti.

“Ve şimdi… şimdi söylemek üzere olduğum şeye çok iyi kulak verin sevgili taşlar çünkü size çok güzel bir haberim var. Duyanlar duymayanlara aktarsın bu müjdeyi ve herkes duysun herkes bilsin ki. Ölüm Meleği’ne âşık olan o ölümsüz hâla burada! Evet evet hâlâ bu dünyada! Yeryüzünün dört bir yanında hiç durmadan dolaşıyor dokunduğu her şeyi ölümsüz kılıyor. Her şeyin uçup gittiği bu dünyada o ölümsüz ile her şey kalıcı yapılabilir. Çünkü ölümsüzlüğün şifresi onun yumuşak ellerinde yazılı. O yüzden işte siz de bu Ölümsüzü bulabilirseniz sevgili taşlar içinizden önce su sonra ışık fışkırır. Ve gün doğmadan bir bakmışsınız her biriniz birer Ölümsüz olmuşsunuz.''... ''