Nietzsche anlatmak istedikleri kitap boyunca İranlı bilge zerdüşt'ün ağzından anlatmıştır. Bunun için öncelikle zerdüşt'e değinme gereği duyuyorum

''Zerdüşt (Avesta dilinde: Zarathustra Farsça: Zartoşt) Zerdüştlük dininin kurucusu.Diğer bir adı da Mazdaizm olarak geçer.

Zerdüşt genellikle tarihi bir figür olarak kabul edilmekle birlikte yaşadığı dönem hakkında genel bir ortak kabul görülmüşlüğü yoktur. Bazı bilginler yaklaşık olarak M.Ö. 1200 yıllarında yaşadığını tahmin etmekteyken diğerleri onu M.Ö. 18. yüzyıl ile 6. yüzyıl arasındaki bir tarihe yerleştirmektedirler'' bu kısım alıntıdır.

Kitapta üstinsan olmayı anlatır Nietzsche ama kendisi bile daha kitabı yeni yayınlanırken yayınlandığı zamanda tutulmayacağını ve insanların tepkisini çekeceğini bilmekteydi. Sürekli '' Ben geleceğin Filozofuyum insanlar ben öldükten sonra değerimi ve eserlerimi anlayacaklar'' demekteydi ve nitekim dediği doğruyduda Felsefe kitaplarında ahlak felsefesi öğretici yeni yeni yer almaya başladı kitapları 2000'lerden sonra aşırı rabet görmeye başladı.

Ve kitaba geçelim...


Kitabı çok kısa bir sürede yazmıştır bazı bölümleri 10 gün de bitirdiğini ve bu kitapla alman dilini yücelttiğini eklemiştir kitabına.

Her konudan sonra (kitap ana bölümler ve konulardan oluşmaktadır ana bölümlerin altında konular vardır yaklaşık her biri 3 sayfa sürmektedir) Böyle buyurdu zerdüşt diyerek noktayı koyar konuya ve diğerine geçer.Başlıklardaki tüm anlatılanlar dağda yaşayan zerdüş'tün yaşamı üzerinden anlatılır.

Kitap Nietzsche'nin olunca tanrıya değinmemek olmazdı. Kitapta sık sık Tanrıya değinir Nietzsche örn: ''Tanrı herşeyi görendi. İnsan böylesi bir tanığın yaşamasına izin veremeyeceği için öldürdü '' . ''Tanrıyı. Bir zamanlar Tanrıya karşı işlenen günahlar günahların en büyüğüydü ama artık Tanrı öldü şimdi doğaya karşı işlenen günahlar günahların en büyüğüdür.''

Bunlar ve benzeri Tanrı deyişlerini kitapta sık sık okuyacaksınız.

Yanlızca Tanrıya yer yoktur kitapta bölümler aynı zamanda üst insan olmayı anlatır. Ancak asla şöyle şöyle yapmalısınız şeklinde değil. Kendi uslubuyla üstü baya bir kapalı anlatır Zerdüşt'ün yaşamından ve davranışlarından çıkarmalısınız nasıl üstinsan olunacağını.

Yoğun ve katı yaratıcı-tanrı inancınız varsa kitabı okumanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü kitapta tanrı sık sık eleştirilecek ve niçin öldüğü Nietzsche ahlak felsefesi dahilinde kanıtlanacaktır. Ki zaten kitabı alsanız bile inancınız 10 sayfadan ileri gitmenize engel olacaktır sıkılacak ve gereksiz bulacaksınız.
Evet yukarda da dediğim gibi tanrı hiç bir zaman yoktu mantığı yoktur Nietzsche'de sebebine gelince başka kitaplarından öğrendiğim üzere Babası bir din adamıdır ve herkes inanır tanrıya daha çocukken Nietzsche. Ama sonra '' ben tanrıya inanmıyorum'' diyen insanları duyar ve şöyle der ''Eskiden insanlar tanrıya inanıyorlardı artık inanmıyorlar demek ki tanrı vardı ve öldü...''

Üstinsan derken ne kastediliyor acaba?
Bunu da gene Nietzsche'nin bir sözü ile kısa bir cümlede açıklıyayım. ''Zayıflık kusurdur. Güç erdemdir.''
Erdem : üstün iyi demektir.

Kitap başlangıçta ortasında ve sonunda sıkabilir sizi biraz çünkü daha önce söylenmeyenleri daha önce duymadıklarınızı okuyacaksınız kitapta.

Bir sürü yeni çatışmalar çıkaracak aklınızda buna hazırlıklı olmalısınız.