Bu kitabı bitirme fırsatını yeni buldum. Aslında çok önceden almıştım kenarda duruyordu. Farkındalık üzerine yazılmış en iyi kitap. Kitap röportajlardan oluşuyor ve tamamı soru cevap. Bir köylünün akılalmaz cevapları karşısında şaşıracaksınız.

Bir hintli reankarnasyon yoktur diyor.
Bir hintli Muhammed peygamber kutsaldır diyor
Bir hintli ve Yoga saçmalıktır diyor.

kalın bir kitap ama kesinlikle değer.

Sri Nisargadatta Maharaj dünyanın her yanındaki mistikler tarafından tanınan Hindistanlı bir bilgedir. Gerçek ismi Maruti Shivrampant Kambli olan bilge ülkemizde de yine Yoga ve Hint düşüncesine karşı özel ilgisi olanlar tarafından tanınmakta ve okunmaktadır.

İslâmcı olarak tanımlanan “mutaassıp cemaatlar” ve tasavvufu sadece daha çok bedensel ibadet ve klasik koyu dindarlık olarak anlayan tarikat cemaatları ön yargılı düşünce nedeniyle Sri Nisargadatta Maharaj gibi dünya mistiklerinden hemen hemen hiç haberdar değillerdir. Haberleri olsa dahi… onların düşünceleri bâtıldır şeytânî aldatmacalarla doludur okunması yarar yerine zarar verir gibi peşin yargılarla uzak kalmayı tercih ederler.

Sri Nisargadatta Maharaj’ın BEN O’YUM (I’M THAT) ismi ile Türkçeye güzel bir üslup ile çevirilmiş olan altıyüz sayfalık kitabını baştan sona defalarca okudum. Kitapta Yoga düşüncesinin propagandası olmadığı gibi Yoga düşüncesinin Hind inançlarının ve özellikle de reenkarnasyonun sıkı bir eleştirisi yapılmaktadır.

Hindû olarak doğmuş bir insan reenkarnasyon inancıyla şartlanmış bir beyin ve Yoga yapan bir bilinç içinde yetiştiği ortamın akla ve evrensel gerçeklere uymayan yanlarını fark ederek açıklamaktadır. Reenkarnasyonu reddini ona sorulan soru ve onun verdiği cevap ile ne kadar güzel anlatmaktadır:

Soran: Ama siz daha önce yaşadığınıza inanıyor olmalısınız.

Maharaj: Kutsal metinler öyle söylüyorlar fakat bunun hakkında hiç bir şey bilmiyorum.Ben kendimi ben olarak biliyorum nasıl görünmüş olduğum ya da görüneceğim benim deneyim alanıma girmiyor. Hatırlamıyor değilim. Gerçekte hatırlanacak bir şey yok.Tekrar doğuş yeniden bedene giren bir benliği öngörür. Böyle bir şey yoktur.

'Ben' denilen bir anılar ve umutlar tomarı kendisini ebediyen mevcud gibi imgeleyerek kendi sahte
ebediliğine yer yapmak için zamanı yaratmakta.Var olmak için geçmişe ve geleceğe ihtiyacım yoktur.

Tüm deneyim imgelemeden doğmuştur; ben imgelemem böylece de bana doğum ya da ölüm vaki olmaz.

Ancak doğmuş olduklarına inananlar tekrar doğacaklarını düşünürler. Siz beni doğmuş olmakla suçluyorsunuz- ben ise suçsuz olduğumu savunuyorum! .

Her şey farkındalıkta mevcuttur. Ve farkındalıkne ölür ne yeniden doğar. O değişmez gerçeğin ta kendisidir.

Maharaj’a Amerika ve Avrupa’dan gelen Hıristiyan dünyanın ziyaretçileri sorular sormuşlardır. Maharaj onlara kendisini daha iyi anlamaları için kafalarındaki Tanrı imajını bir yana bırakmaları gereğini öneriyor.

Hindistan müslümanlarına da Allah’ın çok açık bir dil ile tanrı olmadığını O’nun “Mutlak Hakikat” olduğunu söylüyor. Hz. Muhammed hakkındaki düşüncesi ise… “Varlıkta Muhammed’den başka bir şey görünmüyor” cümlesi ile özetlenebilir. (Bu düşünceleri ne yazık ki kitapta mevcut değildir.)