ESER ADI: FAUST
YAZARI: Johann Wolfgang Von Goethe
NOTLAR:MUSTAFA YÖRÜKOĞLU

· Bu günün işini yarına bırakmamalı ve hiç bir gün boş geçirilmemelidir. Dostum hemen hevesle olanağın yakasına yapışmalı ve bir daha elden kaçırmamalı. O etkisini sürdürecektir çünkü buna zorunludur. (s.11)

· Dünyanın küçük tanrısı(insan) sürekli aynı halde. Ve ilk günkü gibi tuhaf. Eğer ona gök ışığından bir parçacık vermemiş olsaydın biraz daha iyi yaşayacaktı. O buna “akıl” diyor ve onu yalnızca her hayvandan daha hayvanca yaşamak için kullanıyor... o bana sürekli uçan uçarken titreyen ve çayırların arasına karıştığı zaman o eskimiş türküsünü tutturan uzun bacaklı ağustosböceği gibi gelir! Burnunu sokmadığı pislik yok! (s.13)

· “Ruhlar evreni kapalı değildir. Senin duyguların kapalıdır. Senin ruhun cansızdır. Haydi çömez ölümlü yüreğini irkilmeden sabah kızıllığında yıka.” demiş olan bilgini ancak şimdi anlıyorum. (s.17)

· Devlet yönetiminde işler altüst olur bir kötülük diğerini kovalarsa insan kafasında akıl yürekte iyilik elde ustalık neye yarar? (s.127)

· Bu dünyada hiç sorunu olmayan bir yer var mı? Birinin şusu yok diğerinin busu yok. Bizim de paramız. Gerçi para sokaklardan toplanamaz ama sağduyu en zor şeyleri bile sağlayabilir. (s.129)

· Doğa ve zeka! Hırıstiyanlara bunun sözü edilemez! Bu tür sözler hayli tehlikeli olduğu için dinsizleri bu yüzden ateşte yakmışlardır. Doğa günah akıl ise şeytandır. Bunlar kendi p.çleri olan kuşkuyu aralarında korurlar. (s.130)

· Ey gençlik sen pürüzsüz eğlenmenin ölçüsünü hiç tutturamayacak mısın? Ey haşmetlim sen de gücün ölçüsünde sağduyuya sahip olamayacak mısın?. (s.152)

· Eğer gençliğe gerçek olduğu gibi söylenirse acemi olanların hoşuna gitmez. Ama aradan yıllar geçerek bütün bunları kendileri yaşayıp öğrenince bu kez bunun kendi kafalarından çıktığını sanırlar. İşte o zaman “koca sersem biriydi” derler. (s.174)

· Küçüklerle küçük işler yapılır. Büyüklerle ise küçük büyük olur.(s.201)

· Sen kendi ülkende akıllı bir adam olabilirsin. Ama bu bilinmedik ülkede yeterince becerikli değilsin. Kafanı hep kendi ülkenle meşgul etmemeliydin. (s.203)

· Ne? Öğüt mü istiyorsunuz? İnsanlara öğüdün hiç etkisi olmuş mudur? Akıllı bir ses onların sağır kulaklarında donup kalır. Kendi kendilerini acı acı azarladıkları olur ama yine de her şey olduğu gibi kalır. (s.207)

· Evde oturup da değerli bir hazineyi koruyan ve koca yapının duvarlarının sıvasını hem de yağmur akıntısına karşı damını aktarmasını bilen uzun süre rahat yaşar. Fakat güzel ve kutsal yuvasını düşünmeden bırakarak alçakça kaçıp giden geri döndüğünde gerçi eski evini yerinde bulur ama bu ev yıkılmış değilse de içindeki her şey değişmiş olur. (s.228)

· Kalbi etkileyebilecek şeylerin kalpten gelmesi gerekir. (s.245)

· Buyuracak olan buyruk vermede mutluluk duymalıdır. Yüreği büyük bir istemle dolu olmalıdır. Ama istediği şeyi kimseye sezdirmemelidir. En yakın arkadaşının kulağına fısıldadığı şey bütün dünyay yayılır ve herkes şaşar. Uygun adam en yüksek aşamaya yükselir. Haz düşkünlüğü insanı adileştirir. (s.259)

· Herkes hükmünü sürmek ister (Güç istemi felsefesi). En değersiz adam bile kendini tam adam sayar. (s.260)

· Bencil için şükran sevgi görev onur bir şey anlatmaz. Onun kriteri kendi çıkarını sağlamaktır. Fakat düşünmüyor ki kendi hesapları tamamlanınca komşunun evindeki yangın onları da yok edecektir. (s.263)

· Yaşamaya olduğu gibi özgürlüğü de ancak onu her gün yeniden ele geçirmek zorunluluğunda bulunanlar layıktır. (s.291)

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]