Yazar:Erdal Demirkıran
Yayınevi Bilgisi:Kashna Kitap Ağacı
Dil : Türkçe
Yayın Yılı : 2006
Sayfa Sayısı : 336

Bu kitap “Erişkin bir insan günde en az 8 saat uyumalıdır.” palavrasını ve / veya önyargısını kırarak 8 saat uyumanın bir alışkanlıktan ibaret olduğunu öğretmektedir. 4 saat uyuyarak 8 saat uyumuş gibi zinde uyanmayı da anlatan kitap bunun nasıl yapılabileceğini öğretmektedir. Matematik Diye Bir şey Var 60 yıl yaşadığı varsayılan sıradan bir insan ömrünün 15 yılını çocuklukta 15 yılını gıvır zıvır işlerde 20 yılını da uykuda geçirmektedir ki bu hesapla geriye 10 yıl kalır. Ancak bu aynı sıradan insan 8 saat yerine 4 saat uyursa ömrünün sadece 10 yılını uykuda geçirecek ve böylece 10 sene daha fazla yaşamış olacaktır. Bunu başardığında ise sıradanlığı sona erecek ve sıra dışı başarılar elde edecektir; çünkü sıra dışı başarılar elde edenler tüm başarılarını bu ikinci 10 yıla borçludurlar. Keops Da Vinci Edison Newton Dostoyevski Armstrong gibi… Hipotalamus Hediyeli Kitap (İlk defa) Kitabın sağ üst köşesini keserek söz konusu köşeye bir kutu yerleştirdik. Kutunun içine ise kitabın ilerleyen bölümlerinde adı sıkça geçecek olan ‘Uyku Kontrol Merkezi’ni koyduk. Kitaba göre okuyucu uykusunu azaltmak için bu merkeze hükmettiğine inanmak zorundadır. Kişisel Gelişim Romanı Aslında uyku sıkıcı bir konudur. Çevrenizde biri uykudan bahsedince esnemenize engel olamazsınız çoğu zaman. Ancak yazar bu konuyu roman formatında işleyerek öyle eğlenceli bir hale getirmiş ki; kitabı bitirmeden uyumak neredeyse imkansız gibi. E tabi kitabı bitirdikten sonra da…

KİTAPTAN BİR BÖLÜM


- Kaç yaşındasın?
- 30 dedi Kendyn.
- Yani 5 diye düzeltti Cin. ‘Bakalım ikinci sorumda nasıl zırvalayacaksın?’ diye düşünür gibi kafasını salladı ve ikinci soruya geçti:

- İnsanlar ortalama kaç yıl yaşıyor?
- 60 dedi Kendyn.

- Yani 10 diye düzeltti Cin. Kendyn bir matematik öğretmeninin öğrencisine çıkıştığı gibi çıkıştı Cin’e.

- Sen nasıl Cin’sin. Sağır mısın yoksa? 30 diyorum 5 diyorsun 60 diyorum 10 diyorsun…

Cin öğretmeninden yediği azara aldırış etmeyen asi bir öğrencinin ‘Benim sana ihtiyacım yok!’ ifadesini yüzünde toplayarak kelimeleri eze eze Kendyn’e bir teklifte bulundu:

- Cık cık cık… Sağır falan değilim sen hesap bilmiyorsun. İstersen gel beraber hesaplayalım.
Kendyn haklı olduğuna dair hiçbir şüphe taşımadan sessizce dinliyordu. Cin devam etti:

- 15 seneni çocukluğunda geçiriyorsun. Şimdi sorsam bir şey hatırlamazsın. Yalan mı?
- Doğru dedi Kendyn bu hesabın nereye gittiğini kestiremeden.

- 15 seneni de gıvır zıvır işlerle geçiriyorsun
diye devam etti Cin. Kendyn ‘Nasıl yani gıvır zıvır işlerden neyi kasdediyorsun?’u soruyordu kafasını 30 derecelik bir açıyla sağa doğru bükerek. Cin kaldığı yerden hem de hızını hiç kesmeden konuşmasını sürdürdü:

- Yani saçma sapan televizyon programları sanal alemlerde garip arayışlar işe yaramaz oyunlar aptal saptal diyaloglar sonuçsuz tartışmaları kasdediyorum. Etti 30.

- Eee? dedi Kendyn.
- Her gün 8 saatini de uykuda geçiriyorsun günün üçte biri yani… Bu da yaşadığın 60 yılın 20 yılını uykuda geçirdiğin anlamına gelir. Az önce yaşamadığın ya da yaşadığını zannettiğin 30 yılına bu 20 yılı da eklersek eder 50. Toplam ömrün 60 yıldı. Düş şimdi 60’tan 50’yi bakalım ne kalıyor?

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]