ESER ADI: KENDİ HAYATININ ŞİİRİNİ YAZANLAR
YAZARI: STEFAN ZWEİG
NOTLAR: NEŞE ALVER


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


· Araştıran deha sınırlarını ve yasalarını gerçeği ancak ve sadece kendisine tutkuyla itiraf ederek görebilir. İnsanlığın ruhu dehanın kendisi sanatçısının kendisini anlatmasıyla kavranabilir ve anlaşılabilir. (s:348)

· Her insan gayri ihtiyari bir kere dünyaya gelmiş olan varlığını unutturmayacak bir iz bırakmak ister. Üretmek ve yaşadığını kanıtlamak: her ikisi de tek ve aynı amaca hizmet eder: insanlığın durmadan büyüyen ağacında en azından bir çentik atabilmek. Bu nedenle Otobiyografi Yaşadığını-Kanıtlama-İstediğinin en yoğun şeklidir.(s;12)

· Kendini anlatan sanatçı tipi kendi Ben’ini her tür sanat biçiminde gerçekleştirmeyi bilir ancak sadece bir türde bunu tam olarak gerçekleştirebilir: Otobiyografi kendi Ben’inin kapsamlı destanı. (s:11)

· Casanova dünyanın en eğlenceli romanını yazmak için yazmış çağın kroniğini yazmak için tarihçi olmak gerekmediğini göstermiştir çünkü o son merci nasıl bir yol izlediğini sormaz asla ahlaka değil etkiye bakargüce bakar.(s:120)

· Her tam duygu üretken olabilir: utanç kadar utanmazlık da karakter kadar karaktersizlik de iyilik kadar kötülük ahlak kadar ahlaksızlık da üretken olabilir: Ölümsüzlük için önemli olan ruhun biçimi değil insanın sahip olduğu çeşitlilik ve zenginliktir.(s:120)

· Bir insanı edebi kılan sadece yoğunluktur ve insan ne kadar güçlü ne kadar canlı ne kadar birlik ve tutarllık içinde yaşarsao kadar mükemmel ortaya koyabilir kendini. Çünkü ölümsüzlük esere ve gücüne bakar bütünlük arar. Ölümsüzlük için ahlak hiçbir şey değildir; yoğunluk her şeydir.(s:120)

· Gizli bir zayıflığı işaret eden hemen her itirafta her zaman bir böbürlenme vardır.(s:16)

· Sözde her gerçeğin seviyesini ölçen sarsılmaz hafızamız aslında gerçeğin düşmanıdır çünkü insan daha kendini anlatmaya başlamadan önce içindeki bir organ yaşananları anımsamak yerine yeniden yaratmaya üretmeye başlar. Hafızanın bu yaratıcı gücü sayesinde aslında her otobiyografi yazarı kendi hayatının şairi olur:

· Gerçeği hiç kimse anlatamayacağına ve hayatı ile ilgili mutlak gerçekleri ifade edemiyeceğine göre o zaman kendisiyle ilgili itiraflarda bulunan her insan mecburen bir noktaya kadar kendi hayatının şairi olmak zorundadır.

· Ve işte yok olan isim çürümüş bedenin mezar taşı üzerinde birdenbire parlamaya başlar 1888’deunutulduktan tam kırkaltı yıl sonra.(Stendhal s:158)

· Yüzüm sıradan bir çiftçinin yüzüydü (s:223)

· Ağaçlarla dolu aydınlığın girmediği sık fundalıkla kaplı içini göstermeyen bütün girişleri kapalı ormanı anımsatan bir yüz(TolstoyPortesis;223)

· Tolstoy’un tümüyle etik olan eseri bir şeyi ele verir:Tolstoy’un ayartıcı bir yaratık olan “kadından” duyduğu korku çöl keşişlerinde görülen Hristiyanlığı da aşan gözlerini zorla başka yöne çevirten o azap veren korkusu-gerçekte ise kendisinden ve ölçüsüz arzularından kaynaklanan korkusudur. (s:233)

· Müzikten ürker çünkü müzik onun duygularının gizem dolu derin dalgalarını çok güçlü bir şekilde harekete geçirir tutkularının güçle dolu sinirlerine saldırır.Bu gizem dolu duygusu “şehvettir”.(s:233)

· Ve Tolstoy bu olağan üstü bu görünürde insanüstü insanlık çerçevesinde tıpkı Goethe gibi ancak tümüyle normal sağlıklı dengeli yaşayan toplumdışı yada patalojik olan birini değil bir insanı anlattığı için türünün mükemmel örneğini sonsuz Ben’i ve evrensel Biz’i tek bir solukta ve her bakışta anlattığı için onun belgesel hale gelen varlığını tüm insanlığın özetini hissediyoruz(s:273)

· Tanrıya ancak yalnızken yaklaşılabilir (s:342)

· Ölümle ilk kez karşılaştığında henüz beş yaşında bir çocuktu. Onu annesinin cesedinin yanına götürdüler orada daha dün hayatta olan soğuk ve donuk bir şey yatıyordu.(s:237)

· Yaşamımızı Tanımak Kendimizi Tanımaktır(S:262)

· Tanrım Nasıl Da Güç Sadece Tanrının Huzurunda Yaşamak bir Dehlizin İçine Gömülmüş Ve Oradaa Asla Çıkamayacağını Bilen Ve Hiç Kimsenin De Onların Orada Nasıl Yaşadığını Asla Öğrenemeyeceği İnsanlar Gibi Yaşamak. Fakat İnsan MecburMecbur Böylesi YaşamayaÇünkü Sadece Böylesi Bir Hayata Yaşamak Denir.Yardım Et Bana Tanrım (S:282)

· Bana ait olmayan bir araziyi köylülerin sürüp işlediği o araziyi nasıl oldu da karıma ve çocuklarıma devrettim. O’nun adına insanlara adaleti öğütleyen ancak her gün pencereden yabancı insanların yoksulluğunu izlemekten başka bir şey yapmayan ben leo Tolstoy Tanrı’nın önünde utanç duymalıyım.(s:329)

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]