ESER ADI: ÖLME
YAZARI: DR. EROL GÖKA
NOTLAR: KÜBRA YÜZGEÇ


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

· Ölüm bu dünyada olmanın kökten imkansızlığının imkanıdır. (s.19)

· Ölüm yaratılışınızın bir koşuludur bir parçanızdır... Sahip olduğunuz varlığınız ölüm ve yaşam arasında eşitlikle bölünmüştür... Yaşamınızın sürekli işi ölümü inşa etmektir. Yaşamdayken ölümdesiniz... yaşıyorken ölmektesiniz. (s.22)

· Modernlerin ölümden kaçış harekatının nedeni “ecel”in anlam kaymasına uğraması ve önemini yitirmesi aslında. Geleneksel dünyada “ecel” her an kapıyı çalabilecek bir konumdayken modern zamanlarda çoğu zaman hastalık veya kaza kılığında geliyor; yenilebilecek önlenebilecek bir düşman olarak görülüyor. (s.34)

· Ölmekte olan yakınımızı ve ailesini ziyaret etmek cenaze törenlerine katılmak mezar ziyaretleri hayat(ımız) üzerine düşünmek için birer fırsattır. (s.47)

· Ölümün ölümlülüğün farkında olan insan zamanın değerini bilir. (s.55)

· Umutlu olmak ölüm korkusunun gerçek panzehiri gibi görünür. (s.76)

· Ölümü dışarıdan değil de içimizden varlığımızın niteliğinden gelen bir olgu olarak gördüğümüzde “ölüme doğru varlık” olduğumuzun bilgeliğiyle donandığımızda ve bu bilinçle yaşama daha sıkı sarıldığımızda pek doğal olarak ölüm bizi fazla korkutmayacaktır. (s.78)

· Modernite “ölümlülük” üzerinden giden bir yapı-sökümünden bir hayat stratejisi oluşturmaya çalışırken; postmodernite ölümlülüğü kalımlı ve kalımsız arasındaki karşıtlığın durdurulamaz bir provasına dönüştürerek ölümsüzlüğün yapı-sökümünden bir hayat stratejisi çıkarmayı deniyor. Spor ve diyetle modern olarak ölmemeye çalışıyor; fotoğraf ve filmlerle postmodern olarak ölümsüzleşmeye gayret ediyoruz. (s.100)

· Ölüm başka “ihtimallerin imkanının ortadan kalkması”dır ama yaşadığımız her an da bir ihtimal imkanıdır. (s.116)

· Önemli bir kaybı tecrübe eden kişi hayatını yeniden organize edip kurmadan önce daha düne kadar hayatında çok önemli bir yer tutan ama şimdi kaybolan nesneyle vedalaşmak hayatın ağırlığı karşısında yeniden soluklanmak hayatı öğrenmek için yas tutmaya ihtiyaç duyar. (s.152)

· Bir yakınımızın kaybının ardından yas sürecinde yaşanacakların anlaşılması hem kendimize olacakları bilmek hem de yas yaşayan yakınlarımıza yardım edebilmek için çok önemli.(s.157)

· Doğduğumuz günden itibaren bir şeyleri bırakarak büyürüz. Bebek sütünü bardaktan içmek için annesinin memesini bırakır; yürümeye başladığında kucakta taşınmanın güvenliğini bırakır. Eğer bu geçişler güvenli bir ortamda olursa çocuk iyi gelişir ve yas tutmak için psikolojik bir modele sahip bir yetişkin olma olasılığı artar. Sağlıklı ayrılıklar olmamışsa yas işi çok daha yavaş gider. (s.162)

· Ergenlik döneminin temel görevi anne-babamızdan ruhsal ayrılmayı becererek onlardan ayrı bir kimlik geliştirebilmektir. Sağlıklı bir çocukluk ve ergenlik yaşamış olmak yas sürecini de sağlıklı bir biçimde yaşayabilmenin adeta sigortası gibidir. (s.167)

· Yas sürecinin amacı asla kaybı unutmak değildir; ölen hep hatırlanacaktır. Amaç kişinin kendi hayat öyküsünde kaybı müstesna yerine koyarak hayata sarılma gücünü yeniden kendinde bulabilmesi hayatta neyin yaşanabilir olduğu konusunda biraz daha bilgeleşerek yoluna devam edebilmesidir. (s.196)

· Tıbbi teknolojilerde ne kadar ileri gidersek gidelim (tabii ki gidelim) insan ömrü nekadar uzarsa uzasın (tabii ki uzasın) ölüm en nihai gerçek olma konumunu sürdürüyor. (s.207)

· Kendisini korku umut arasında hissetmek hiç bir zaman umudunu yitirmemek ölümcül bir hastalığı olsun olmasın her insanın her zaman tercih edeceği bir varoluşsal konumlanıştır. (s.218)

· Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]