ESER ADI: İÇE DÖNÜK KONUŞMANIN GÜCÜ
YAZARI: SHAD HELMSTETTER
NOTLAR: BURAK BAKAY


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


· Öyleyse hiç merak ettiniz mi neden olaylar olmaları gerektiği biçimde sonuçlanmazlar? Neden biz yaşamdan sahip olmayı istediğimiz –ve sahip olmamız gerektiğini bildiğimiz şeylerin çoğunu alamayız? Neden bazı insanlar “şanslı” gibi görünürken geri kalan büyük çoğunluk değildir? (s.3)

· Günlük yaşamın güçlük ve engellerini çatışma ve zorluklarını aşmış bir yaşam sürmeyi istemez misiniz? (s.4)

· Bir insanın geleceğini yönlendirmesinin muhakkak o insanın kendisini yönetmesiyle başlaması gerektiğine inanıyordum. (s.6)

· Eğer başarının bu kadar çok anahtarı varsa neden açmıyorlar? Neden raflar en çok satan kendini geliştirme kitaplarıyla dolu? Bana öyle geliyor ki bu kitaplar beklendiği gibi işlevlerini yerine getiriyor olsaydı yenilerine ihtiyacımız olmazdı. (s 8)

· İnsan beyni hepimizin sahip olduğu inanılmaz ölçüde güçlü kişisel bilgisayar denetim merkezidir. Onun sizin için yapmasından hoşlanacağınız mantıklı her şeyi yapmaya gücü vardır. Fakat ona nasıl davranacağını bilmelisiniz. Eğer doğru davranış ve doğru yönergeleri dikkatle verirseniz doğru şeyi yapacak -* sizin için en doğru şekilde çalışacaktır. Fakat zihin bilgisayarınıza yanlış yönergeler verirseniz o da bu yanlış yönergelere göre davranır; sizin ve dünyanın geri kalan kısmının farkında bile olmaksızın ona yüklediğiniz olumsuz programa yanıt vermeye devam eder. (s 9)

· Yaşamlarımızın ilk on sekiz yılı boyunca makul ölçüde olumlu yuvarlarda büyüdüysek bize 148.000 kerden daha fazla “hayır” denmiştir ya da ne yapamayacağımız söylenmiştir... Önde gelen davranış bilimi araştırmacıları düşündüğümüz her şeyin yüzde yetmiş yedi kadarının amaca zararı dokunur ve bize karşı çalışır türden olduğunu tespit etmişlerdir. Aynı zamanda tıp araştırmacıları tüm hastalıkların yüzde yetmiş beşinin kendi teşvikimizle oluştuğunu söylemektedirler. (s.9)

· Tekrar inandırıcı bir tezdir (s 10)

· Bu artık başarı üzerine bir teori değildir. Bu basit fakat güçlü bir gerçektir. Ne şansın ne de arzunun bununla en ufak bir ilgisi yoktur. Ona inanıp inanmamanız da hiçbir fark oluşturmaz. Beyin sadece en çok söylediğiniz şeye inanır. Ona kendiniz hakkında ne söylerseniz onu oluşturacaktır. Başka seçeneği yoktur. (s.13)

· Yetişkinlerin bize anlattığı şeyler çocukken üzerimizde inanılmaz derecede önemli bir etki yapar. Çevremizde olup biten şeylerin çoğu hakkında neye inanacağımızı ve kendimizle ilgili inanmaya başladığımız hemen her şeyi şekillendirir. (s.28)

· Kötü bir programla yaşamak ister misiniz? Hayatınızın geri kalan kısmını gerçekten istemediğiniz bir programın insafına kalmış şekilde geçirmek ister misiniz? Bunu yapmak zorunda değilsiniz. Hayatınızın herhangi bir bölümünde kabul ettiğiniz her türlü şartlanmayı geçersiz kılabilirsiniz. Geçmişte kim nerede ne niçin ya da nasıl olduğunuz kesinlikle hiçbir sonucu etkilemez. Kendiniz hakkında neye inandığınız ya da başkalarının sizinle ilgili neye inandıkları hiçbir önem taşımaz. Yaşamın karşınıza ne gibi sürprizler çıkardığı da önemli değil. Kendinizi denetim altına alabilirsiniz. Şimdi sıra sizde. / Yeniden program yapabilirsiniz. Eski olumsuz zararlı size karşı çalışan programı silip onun yerine sağlıklı yeni olumlu yapıcı bir program koyabilirsiniz. Aslında bu çok kolaydır. Silin ve yerine yenisini koyun. Bütün yapmanız gereken kendinizle nasıl konuşacağınızı öğrenmek. (s 32)

· Olumsuz konuşma duvarı örnekleri: İsimleri hatırlayamam. Bu da aynen öyle bir gün olacak. Hiç yararı yok! İşe yaramayacağını biliyorum! Hiçbir şeyim doğru gitmez. Bu benim şansım. Çok beceriksizim! Benim yeteneğim yok. Pek özgün değilim. Yediğim her şey göbeğime gidiyor. Organize olabileceğimi sanmıyorum. İstediğim şeylere bütçem asla elvermez. Hoşlanmayacağımı şimdiden biliyorum. Hiçbir zaman yeterince zamanım yok. Bunun için sabrım yok. Bu gerçekten beni çılgına çeviriyor. Moral bozucu bir Pazartesi daha. Bunu düşündüğümde hasta oluyorum. Bazen kendimden nefret ediyorum (s.36)

· Başkalarına aktarmak: programlarımızı çevremizdeki insanlardan öğrendiğimiz için aynı programlamayı başkalarına aktarmak da doğaldır. Farklı bir şeklini öğrenmezsek aynı programlamayı kendi çocuklarımıza da aktarırız. / Bu konuda hiç iyi değilsin. Odan hep karmakarışık. Hiçbir şeyi doğru yapamaz mısın? Tıpkı baban gibisin (bunun hep çocuk yanlış bir şey yaptığı zaman söylendiği görüşür) neden birazcık kız kardeşi (ya da erkek kardeşin) gibi olamıyorsun? Asla bir sanatçı (ya da atlet vs.) olamayacaksın. Hiç çabalamıyorsun. Hiç beni dinlemiyorsun. Hiç ders çalışmıyorsun. Notların çok kötü. Tembelsin. (s.42)

· Size olduğu görülen şeylerin çoğu sizden dolayı olur. Sizin yaptığınız yönettiğiniz etkilediğiniz veya olmasına izin verdiğiniz şeylerdir. / İçe dönük yönetim dizisi: / Başarı ve başarısızlığımız denetleyen beş adım: 1- Davranış: Her günün her saatin nasıl hareket ettiğimiz ne yaptığımız op an ya da o gün yaptığımız her şeyde başarılı olup olmayacağımızı belirler. Bu adım en basit düzeydeki davranışı bile kapsar. 2- Duygular: yaptığınız bir eylem hakkında duygularınız o eylemi nasıl yaptığınızı etkileyecektir. 3- Tutumlar: Bir eylem hakkında tutumumuz her ne ise bu onunla ilgili ne hissettiğimizi etkileyecek hislerimiz onunla ilgili davranışımızı belirleyecek ve sonuçta başarılı olup olmayacağımızı tayin edecektir. 4- İnançlar: inanç bir şeyin gerçek olmasına ihtiyaç duymaz. Sadece onun gerçek olduğuna inanmamızı gerekli görür. O güçlü bir şeydir! Bu demektir ki hakikatin çoğu her birimize göre gerçek olsun olmasın inanmaya başladığımız şeylere dayanır. 5- Programlama: Her şey bizim programlanmamızla başlar. Dış dünyadan kabul ettiklerimiz ya da kendimize verdiklerimiz doğal bir neden sonuç zinciri dizisini başlattı; bu da bizi kendimizi başarılı bir şekilde yönetmeye ya da kendimizi kaynaklarımızı geleceğimizi başarısız bir şekilde kötü yönetmeye yönlendirmemeli. / Programlama inançları oluşturur. İnançlar tutumları oluşturur. Tutumlar duyguları oluşturur. Duygular eylemleri belirler. Eylemler sonuçları doğurur. (s.46-53)

· İçe dönük konuşmanın beş seviyesi: İçe dönük konuşma eski olumsuz programlamayı silerek ve yerine bilinçli olumlu yeni yönergeler koyarak geçersiz kılmanın bir yoludur. İçe dönük konuşma hayatlarımızı pasif kabullenmeden çok aktif niyetle yaşamanın pratik bir yoludur. 1. Seviye içe dönük konuşma olumsuz kabullenme (... Yapamam) Çok zararlı: Eski enerjim kalmadı bunu asla yapamam kilo verebileceğimi sanmıyorum bugün günümde değişim. 2. Seviye içe dönük konuşma kabullenme ve değişmeye ihtiyaç duyma (... Yapmaya ihtiyacım var... Yapmalıyım) bizim zararımızadır çünkü sorunu kabullenmiştir ama çözüm getirmez: daha düzenli olmaya gerçekten ihtiyacım var dediğinizde aslında ne söylüyorsunuz? Daha düzenli olmaya gerçekten ihtiyacım var... Ama değilim! 3. Seviye içe dönük konuşma değişme kararı (“Ben asla. Ben artık...”) Faydalıdır. Bu seviyede değişme ihtiyacını kabullenirsiniz ama aynı azmanda değişiklik yeni olmuş gibi bu konuda bir şey yapma kararı da alır ve kararı “şimdiki zaman” da ifade edersiniz: Hiç sigara içmiyorum. İşte insanlarla temaslarımda artık sorun çıkmıyor. Yemem gerekenden fazlasını yemiyorum. Trafikte moralim bozulmuyor. 4. Seviye içe dönük konuşma Daha iyi siz (“Ben... im.”) En etkilisidir. Ben programlıyım ve hayatımın kontrolünü elimde tutuyorum. Ben hep kazanırım. Ben sağlıklıyım enerjiğim coşkuluyum ve varım! Şimdi hiçbir şey beni durduramaz. Kendimi seviyorum. (s.54-60)

· İçe dönük konuşma az ve öz ifade edilmiş emirlerden oluşan özel bir settir. Olmak istediğiniz sizin ya da hayatınızda yapmak istediğiniz değişikliğin ayrıntılı bir resmini birlikte yapan aynı konu üzerinde birbirine bağlanmış bir düzine veya daha fazla birleşik cümleler grubudur. (s.121)

· İçe dönük konuşma kontrol listesi: 1- içe dönük konuşmanız şimdiki zamanda mı ifade edilmiştir? 2- Açık ve kesin mi? 3- İstenmeyen yan etkiler oluşturmaksızın işinizi görüyor mu? 4- Kullanımı kolay mı? 5- Uygulanabilir mi? 6- Kişisel ve dürüst mü? 7- İçe dönük konuşmanız sizden en iyiyi istiyor mu? (s.189)

· Zihninizin olanaklarını yönetme kontrol etme ve yönlendirmeyi öğrenmek en zorlu mücadeledir. Her türlü yönetimin başkalarının yönetiminin kaynakların yönetiminin ve geleceğinizin yönetiminin anahtarı içe dönük yönetimdir (s.201)

· Düşmanımız bizdik. Düşündüğümüz düşüncelerdi. Kendimiz olduğuna inandığımız sınırlanmış kendi portrelerimizi oluşturan kendi düşünüş tarzımızdı (s.201)

· Kendinize söylediğiniz şeylerin w kadarı size karşı çalışıyor olabilir. 1- harici çözümler geçicidir. 2- İçe dönük konuşma insan beyninin bilgiyi nasıl algıladığı ve kabul ettiği üzerine yapılan en son bilimsel gelişmelere dayandırılmıştır. 3- Bu yeni kelime kelime programlama bilinçaltının beynin kontrol merkezi şartlanmalarını değiştirir. Bu özel sözcükler herkes tarafından herhangi bir zamanda olumsuz programı olumlu yeni tekrarlanan emirlerle değiştirmek üzere kullanılabilir. / Kendinizle konuşun! Sözcükleri öğrenin doğru sözcükleri ve onları kullanın. Başarıyı yaşamınızda kalıcı kulan iç konuşmanın gücüyle!

· Sen var olan her şeysin. Düşüncelerin hayatın gerçekleşen rüyalarınla. Sen olmayı seçtiğin her şeysin Ve sonsuz evren kadar sınırsızsın.


· Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]