ESER ADI: ÖFKE DANSI
YAZARI: DR. HARRİET LERNER
NOTLAR: MERAL ÖZBULUR

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


· Öfke bir işarettir hem de önemli bir işaret. Öfkemiz incindiğimizi haklarımızın ihlal edildiğini gereksinimlerimizin ya da isteklerimizin doğru şekilde karşılanmadığını ya da sadece işlerin yolunda gitmediğini gösteren bir ileti olabilir. (s.5)

· Öfkemizden kurtulmak yada geçerliliğinden kuşku duymak yerine öfkenin kaynaklarını açıklığa kavuşturmak ve ardından kendi adımıza yeni ve farklı bir eylem benimsemek olacak. (s.7)

· Bu kitap kadınların uzun vadede kendileri için yararlı olmayan öfke yönetme şekillerinden uzaklaşmalarına yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Bu şekillerin arasında sessizce boyun eğme etkisiz kavga ve suçlama ile duygusal mesafe koyma yer alıyor.(s.13)

· Öfkemizi gerçek kaynaklarına kilitlenmeyi ve nerede durduğumuzu açıklığa kavuşturmayı öğrenebiliriz.(s.15)

· Karşı adımları ya da diğerlerinin ”Eskisi gibi ol” tepkilerini beklemeyi ve bunlarla başa çıkmayı öğrenebiliriz.(s.16)

· Benliksizleşme kişinin kendi benliğinin (düşünce istek inanç ve hırslarının)ilişkiden gelen baskılar altında çok fazla “tartışılabilir” hale gelmesi demek.(s.21)

· Psikoterapist olarak ben kardeşleri ebeveynleri ve büyükanne ya da büyükbabalarıyla ilişkilerini açıklığa kavuşturup değiştirmeleri ve böylece ailevi çatışma ve huzursuzluklarını diğer yakın ilişkilerde yeniden ortaya çıkararak diğerlerine acı verecek derecede tepkili olmamaları için kadınlara yardım ediyorum.(s.33)

· Gerçek sorunları belirlemek kolay iş değildir. Bu özellikle aile üyeleri için güçtür çünkü iki yetişkin çatışmaya girdiklerinde genellikle üçüncü kişiyi (belki bir çocuk ya da bir ebeveyn)de aralarına alarak bir üçgen oluştururlar ve böylece sorunlarını belirleyip çözmeleri daha da güçleşir.(s.34)

· Erkeklerin çoğu duygusal yeterlilik alanında yetersiz yüklenirler ve yetersiz yüklenmeleri kadının bu alanda aşırı yüklenmesiyle yakından ilişkilidir.(s.44)

· Bağımsızlık önemli konularda kendi kendimizi açıkça tanımlayabilmemiz demektir ama duygusal olarak uzaklaşma anlamına gelmez.(s.69)

· Biz kadınlar için asıl önemli konu iletecek açık bir “ben”e sahip olmamamız ve benliğimizi tanımlamaya va sahip çıkmaya başladığımızda aldığımız yoğun olumsuz tepkilerdir.(s.77)

· Kendi belirsizliğimizi kabul etmek büyük bir cesarettir. Öfke bizi genellikle üzerinde iyi düşünmediğimiz ya da üstlenmeye hazır olmadığımız konumları benimsemeye yöneltir.(s.90)

· Bir insandan ev işlerini daha çok üstlenmesini istedikten sonra ona “Bu işi benim yaptığım gibi yap” ya da “Bu işi yapmanı istediğim şekilde yap” demek değişimi engelleyen bir adımdır.(s.114)

· Geriye çekilip diğer kişiye kendi sorunlarıyla uğraşma fırsatını vermek duygusal uzaklaşmayla aynı şey değildir.(s.121)

· Ailemiz iş ortamımız ya da dostluk ilişkilerimiz gibi tüm insani bağlamlarda geçici üçgenlerde otomatik olarak ve farkına varılmadan işlemeye başlar. Ama üçgenler sabitleşip içlerindeki bireylerin gelişmesini engelleyebilir ve bizi ilişkilerimizdeki çatışmaların gerçek kaynaklarını saptamaktan alıkoyar.(s.131)

· Size özgü öfkeyle başetme tarzınızı gözlemlemeye başlayın. Huzursuzluk ve gerilimin arttığı durumlarda ilişkileri yönlendirme tarzınız üstünde düşünün.(s.160)

· Öfkenize kaynaklık eden etkileşim dizilerini mümkün olduğunca çok gözlemleyin.(s.164)

· Öfke bizi hızla eyleme geçmeye kışkırtabilir; buna karşı hazırlıklı olun. Henüz hazır olmadığınız ya da üzerinde iyice düşünmediğiniz yeni bir konum üstlenmeye kalkışmanız kötü sonuçlar verebilir.(s.166)

· Anne- babalar ve büyükanne ile büyükbabalar kendi deneyimlerini bize anlatmayı akıllarına getirmezler. Bunun yerine bize duymamız gerektiğini ya da bize yararlı olacağını düşündükleri şeyleri anlatırlar. İyi bir sorgulamacı değilseniz önceki kuşakların neler yaşamış olduklarını size anlatmaları pek olası değildir.(s.186)

· Bize düşen mücadele öfkemizi dikkatle dinlemek ve değişimin hizmetine sunmak bu arada kendi kadınlık mirasımızda ve geleneğimizde değerli olan şeylere de sahip çıkmaktır. Bunu başarabilirsek öncülerin en başarılıları biz olacağız.(s.189)

· Öfke duygusunu yansıtış şekli herkesin farklıdır. Bazen küserek bazen kavga ve suçlamalarla bunu belirtmeye çalışırız. Kitabın da ana fikri işte bu duygunun nasıl yapıcı bir güce dönüştürebileceğimizi öğrenmemizdir.

· Kitap öfkenin tanımı ve arka planındaki ana sorunların vurgusuyla başlıyor örnekler ara başlık niteliğini taşıyarak ayrılmış staratejiler de çoğu zaman maddeler altında sıralanmış olarak yazılmış.

· Yazarın kitapta verdiği örnekleri şöyle sıralayabiliriz:


· -Barbara ve eşi: Barbara’nın yazarın grup toplantısına katılmasına eşinin izin vermemesi sonucu öfkelenmesi

-Sandra ve Larry: Evliliklerinde en ufak meseleler de bile birbirlerini suçlayarak devamlı kavga edip sonunda bir tıkanmışlık yaşamaları

-Maggie ve annesi: Maggie’nin çocukluğundan beri devam eden (evlendiği halde) annesiyle olan gerginliği

-Yazarın (bir anne olarak) oğlu Matthew’e olan öfkesi

-Karen: İşyerinde patronuna gittikçe artan öfkesiyle çalışmak zorunda kalan genç bir bayan

-Yazarın ablası Susan’la yaptığı tartışma
-Ruth: Yaşlı bir bayan olan Ruth’un kendini ihmal edip hasta olan kocasına olan öfkesi

-Joan ve Karl: Kıskançlık sebebiyle devamlı kavga eden bir çift

-Katy: Elli yaşında ev hanımı olan Katy’nin yetmiş iki yaşındaki dul ve hasta olan babasıyla olan tartışmaları

-Celia ve janet: Yazarın arkadaşları Celia ve Janet’le birlikte bindikleri taksiciye olan öfkeleri

-Jane ve Stephanie: Aynı evi paylaşan Jane ile Stephanie’nin birlikte yetiştirdikleri Alman çoban köpeği için yaptıkları kavga

-Lisa ile Rich: Ev işlerinin paylaşımı konusunda devamlı tartışan Lisa ve Rich ikilisinin öfke dansı
-Lois: Sorumsuzca yaşayan kardeşi Brian’a gittikçe öfke deposu dolmakta olan Lois’in hikayesi

-Yazarın babasının kalp krizi geçirmesi nedeniyle sinirlerinin bozulup bazen oluşan öfkesini iki oğlundan çıkarması

-Judy ve Victor: Evli olan Judy ve Victor çiftinin çocukları için devamlı tekrarladıkları tartışmaları
-Melissa: Bir hastanede çalışan başhemşire olan Melissa’nın hemşire Suzanne’ye olan öfkesi

-Kesler ailesi: Anne-baba ve oğulları Billy’nin oluşturdukları üçgen arasında oluşan kavgalar
-Sarah: Bir annenin (Sarah) Yahudi olmayan bir kızla evlenmek isteyen oğlu Jerry’e olan öfkesi

· Toplumda özellikle öfkelenen kadınların öfkelerini ifade etmeleri genellikle engellenmiştir. Aslında bu sevinç üzüntü gibi normal bir duygudur. Toplumumuzda erkeklere karşı öfkelenen kadınlarımıza hemen ”cırtlak cadı dırdırcı bencil asi sorumsuz olgunlaşmamış kadınlıktan uzak nevrotik şirret feminist” gibi yapıştırmalar yapılır! Bu tür damgalanmalar büyük haksızlıktır!(yorumumdur)

· Öfke olgusunu en güzel bir buzdağı örneği anlatır; suyun üzerinde ki bölüm öfke suyun altındaki kısım ise kavgaya neden olan temel (kıskançlık kaygı haksızlık vs.)sorunlarımızdır(yorum).

· Öfke geçici bir tepkidir ve her insanda oluşabilir.Bazı durumlarda öfke yarar sağlayabilir ancak saldırgan eylem niteliği(hakaret etmek dayak iğnelemek vs) taşımaması gerekir.

· Bu kitapta öğrendiğim en önemli şey herhangi bir olayda tek bir doğru yoktur.Hep kendimizin haklı olduğu ve haksızlığa uğradığımız veya öfkelenmemize neden olan karşı taraf davranışını haketmediğimiz kanısındayızdır.

· Öfke duygumuzun oluşumunda karşımızdaki insanları sorumlu tutmamız doğru değildir. Karşımızdaki insanı değiştirmeye kalkmak çok yanlış bir yöntemdir. Öfkelenmemize neden olan sorunumuzu (yorgunluk uykusuzluk vs) dillendirebilirsek aile içerisinde iletişimimiz daha rahat olur.

· Konuşmalarımızı “Sen dili” yerine “Ben dili” ile yapabilirsek öfke birikimini önlemiş oluruz. Çünkü “ben”dili kullanan kişiler daha iyi duyabilirler ve dürüstlüklerini en etkili bu şekilde gösterirler.Karşı tarafa da kişinin kendinden sorumlu olduğu mesajını verirler.

· Sorunlarımızı çözerek ilerleyip yaşamımızda olumlu değişiklikler yapmak istiyorsak kendimizi tanımamız gereklidir. Böylece enerjimizi kendimiz ve yaşamımıza ilişkin diğer durumlarımızla ilgili olumlu işler yapabileceğimiz alanlara odaklayabilmemizi sağlar.Sonuç olarak öfke enerjimizi yaratıcı ve yapıcı olarak kullanabiliriz.

· Evlilikte öfkeyi bir dansa da benzetebiliriz dansta diğer insanın adımlarını değiştirmesini sağlayamayız; ancak kendi adımlarımızı değiştirdiğimizde dans artık eskisi gibi devam etmeyecektir.

· “Kocam tepki vermiyor” ve ” Karım aşırı duygusal” gibi klişeleşmiş sözler kavgaların asıl nedeni gibi gözükür.Halbuki madalyanın arka yüzü başkadır.Bazen sorun kavgayı önce kimin başlattığıdır.Halbuki bu danstan nasıl çıkacağımıza düşünmek daha öncelikli işimiz olmalıdır.

· Erkekleri değiştirmeye çalışmak yerine enerjimizi kendimizi değiştirmeye harcamak en akıllıca yapılacak iştir. Tabii ki bu zor olandır ve genellikle çabuk pes edilir ve tekrar eski yöntemlerimize kolayca dönebiliriz. Gerek çocuklarımıza gerek eşlerimize katı kurallar koyma taraftarı olmamamız gerekir. Hangi konularda söz sahibi olduğumuzu öğrenmemiz gerekir.Biz kadınlar şimdiden göstereceğimiz çabalarla belki de gelecekteki kuşaklara faydalı olmaya çalışmalıyız...

· Çalışan kadınlar genelde “yıkıcılıkayrılıkyalnızlık ve farklı davranışlar”dan çekindikleri için öfkelerini bastırırlar ve sonunda öfke nöbetleri tutabilir.

· Öfkelendiğimizde genelde öneri almak istemeyiz. Bunu açıkca belirtmekte bir sakınca yoktur. Çünkü kimse bizim duygu ve düşüncelermizi tartışamaz.

· Öfkeli iken kararlar almamalıyız çünkü öfke açık düşünmemizi engelleyen bir duygudur. Aile ve akrabalık ilişkilerinde öfke dansını tekrarlamamak için akrabalarımızın (özellikle ailedeki kadınların) kuşaklar boyunca benzer sorunlarla nasıl başa çıktıkları hakkında bilgi toplayabiliriz. Böylece geçmişimizide öğrenmiş oluruz. Çözümlenmemiş olarak miras aldığımız konuları ele alarak gelecek nesillere de faydalı olabiliriz.

· Aldığımız kararları kendimizden emin bir tavırla almazsak her zaman aşırı yüklenici tarafında oluruz. Kendi sorumluluklarımız altında olmayan işleri yüklenerek öfkelenmeye hiç gerek yoktur.Çünkü o zaman sorun üretmiş gibi görünebiliriz.

· İlişkide bulunduğumuz kişilerin sorunlarının çözümleri bizde olmadığını kabullenerek her şeye yardımcı olamayacağımızı bilmeliyiz. Öneriler bile sunmamız istenmeyebilir. Geriye çekilip kendi sorunuyla baş başa kalma fırsatını vermeliyiz.

· Anne olarak da toplumumuzda çocuğun durumu iyiyse kadın “iyi anne” kötüyse “kötü anne” olarak damgalanmakta. Halbuki anneler çocukların düşünceduygu ve davranışlarını hep olumlu yönde sağlayamazlar ancak nasihatlerde bulunabilirler.Zaten aile hayatında genellikle tek bir suçlu yoktur.

· Bazen ilişkide bulunduğumuz kişiye olan öfkemizi içine çektiğimiz bir üçüncü kişi üzerine patlatabiliriz.Bu ise gerçek sorunların kaynağına inmemizi önler.Üçgenler sabitleştikçe çözümler zorlaşacaktır.

· Üçgenden çekilmenin üç temel şartları; sakin olmak üçgeninin dışında kalmak ve sabretmektir.

· Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]