ESER ADI: PSİKOLOJİ SOHBETLERİ
YAZARI: UĞUR CANBOLAT
NOTLAR: CİHAN BİLGİN


· Empati; Kişinin kendisini karşısındakinin yerine koyarak onun bakış açısıyla bakabilme o kişinin duygu ve düşüncelerini doğru olarak anlama hissetme ve bu durumu tekrar karşısındaki kişiye iletme sürecidir. (s.19)

· Yalan toplumu kemiren en önemli sosyal hastalıklardan biridir. Çocuklar arasında kavgaya neden olan yalan akrabaları da zehirler. Aile mutluluğun huzurun en büyük düşmanıdır. İş yaşamında meslektaşları birbirine düşürme gücüne sahiptir. Politik kavgaların temel nedeni de söylenen yalanlardır. (s.23)

· Önem verilen konular unutulmaz. Bir olay ne kadar duygusal boyut içeriyorsa o ölçüde kolay unutulmaz. Örneğin aşık olduğunuz kişi ile ilk nerede tanıştığınızı kolay kolay unutmazsınız.yada kaza geçirdiğiniz bir günü birçok detayı ile hatırlarsınız. Ancak önem verilen konuların örneğin önemli bir randevunun unutulması ciddi bir unutkanlığa işaret edebilir dikkate alınmalıdır. (s.35)

· Kişiyi nefes alamaz hale getiren ve sosyal yaşamını dağıtan şüphecilik ilişkileri de dinamitleyen bir özelliğe sahiptir. Özgüven eksikliği yaşayan kişilerde görüldüğü gibi kendini aşırı beğenen ve eleştiriye kapalı kişilerde de sıklıkla rastlanır. (s.43)

· Şizofreni eski çağlarda bir hastalık olarak değil insanların içlerine kotu ruhların girmesi olarak kabul ediliyordu. Batılılar kötü ruhların hakım olduğu bedene zalimce davranmayı kırbaçlama gibi çeşitli işkenceler yapmayı mubah kabul ediyorlardı. Batı dünyasının aksine bizim kültürümüz ise şizofreniye çok güzel yaklaşımlar geliştirmişti; hastalar müzikle ve su sesiyle tedavi ediliyordu. (s.51)

· Sosyal fobi en sık karşılaşılan psikolojik rahatsızlıklardan biri. Toplum içindeyken rahatsızlık duyması topluluk önünde konuşmaması gibi tipik belirtileri olan sosyal fobi insanın zamanla toplumdan iyice kopmasına yalnız kalmasına sebep olabiliyor. (s.61)

· Evlilik her zaman iyi duygular ile başlar. Adayların önlerine nice güzel hayaller vardır. Birbirine saygılı davranırlar. Daima karşı tarafın istek ve arzularını ön planda tutarlar. Karşılarındaki kişi mutlu olursa kendileri de mutlu olurlar. Evet romans önemlidir paylaşımlar kaçınılmazdır…Ama ya evlendikten sonra aslında tarafların evlilik algıların farklı olduğu birbirleri üzerine hakimiyet kurmaya çalıştıkları ortaya çıkarsa ne olur? O evlilikte ne tür sorunlar çatışmalar başlar?. (s.69)

· Şiddet eğitimden spora siyasetten televizyona hayatımızın dört bir yanını sarmış durumda. En küçük tartışmalarda bile yumruk sıkan eli sert bir cisme giden bir toplum olduk. (s.89)

· Çocuklar her ailenin geleceğidir. Anne-Babalar tüm yatırımlarını onlara yaparlar. Onların sağlıklı olmaları iyi gelişmeleri düzgün eğitim almaları hayat başarısını elde etmeleri her ailenin önceliğidir. (s.97)

· Bağımlılık artık tek boyutlu bir kavram değil… Değişen ve gelişen dünya hayatımıza yeni bağımlılıklar da getirdi. Bunların başında gündelik yaşamı iş başarısını evlilik hayatını akademik başarı olumsuz etkileyen kişiyi yalnızlaştıran teknoloji bağımlılığı geliyor. (s.111)

· Depresyon yüzyılımızın en çok konuşulan psikiyatrik hastalıklarından biri. Bu kadar çok konuşulmayı da hak ediyor; Çünkü sadece bireyin kendisini değil ailesini iş yaşamını sosyal çevresini de etkiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün tedbirler alınmadığı taktirde 2020 yılında büyük sorunlara yol açacağı konusunda uyarı yaptığı depresyon hastalığı ümitsizlik hayattan zevk almama mutsuzluk gibi belirtilerle kendisini gösteriyor . (s.123)

· Kişinin güzsüzlüğüyle bedeninin ve becerilerinin sınırları ile yüzleşmesi durumunu psikolojik travma olarak adlandırıyoruz. (s.141)

· Manik depresif bozukluk yaygın bilinen depresyon türlerinden biraz farklılık gösterir.Bu hastalığın diğer bilinen adları bıpolar bozukluk veya iki üçlü duygu durum bozukluğudur. “iki üçlü” tabiri ile duygulanımın tamamen birbirine zıt durumda klinik anlatıdır. (s.151)

· Panik bozukluğu bir çok psikiyatrik rahatsızlığa göre sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır.. (s.157)

· İnanç olumlu şekilde yönlendirilmediği taktirde olumsuz sonuçlara bile yol açabilir. Mesela herhangi bir günah işlendiğinde cehenneme gideceği saplantısından kurtulamayan ve tövbelerinin kabul edilmediğini düşünen bir kişi için inanç ruhsal rahatsızlıklara kaynaklık eder. (s.168)

· Hayata anlam yüklemenin ve değer uğruna yaşamanın kınandığı bir çağda bunalan insan iç dünyasındaki acılarını dindirerek teselli bulmak için psikolojik sığınaklar arıyor. (s.185)

· Süleymaniye camisinin inşaatın da çalışan bir işçiye “ne iş yapıyorsun” diye sorarlar.O “bir lira yevmiye ile çalışıyorum” diye cevap verir.İkinci bir işçiye ayni soru sorduklarında işçi “dünyanın en büyük mabedinin inşaatında çalışıyorum” cevabını verir. Buradaki ikinci bakışta büyük bir vizyon vardır. Kişi ALLAH’in isim ve sıfatlarını bilerek; onun ilim irade güç ve hikmetini düşünerek ibadet yaparsa beklenen içsel sosyal ve manevi faydaları kazanmış olur.(s.188)

· Farkında olsak da olmasak da yaptığımız her hareket bir mesaj taşır.. (s.197)

· Baskıcı ve işgalci aileler iyi çocuk yetiştirme adına aşırı eleştirel yaklaşımlarda bulunarak çocuklarının mükemmeliyetçi olma yolunda ilk taşlarını döşerler. Mükemmeliyetçi olarak yetişen çocuklar ileriki yıllarda gerek aile ilişkilerinde gerek iş hayatlarında problem yaşarlar. (s.211)

· Narsist kendini fazla beğenen üstün gören hep takdir ve ilgi bekleyen imtiyazlı olduğuna inanan özel muamele bekleyen kişidir. Narsistlik bir kişilik bozukluğudur. (s.221)

· Şeker hastalığı diğer bir adıyla diyabet ömür boyu dikkat gerektiren hayatın belli bir disiplin altında sürdürülmesini şart koşan bir rahatsızlıktır. (s.227)

· Baş ağrısı kişinin yaşam kalitesini ileri derecede etkileyen genel bir semptomdur. Yani salt baş ağrısına dayanarak herhangi bir tanı konulamaz. (s.239)

· Sadece uykusuzluk değil bir çok uyku bozukluğu sinirlilik ve gerginliğe yol açabilir. Bunun nedeni kişinin gece uyku sırasında yaşaması gereken ruhsal ve fiziksel gevşeme ve dinlemeyi yaşamamış olmasıdır. (s.257)

· Yorgunluk; yıpranmışlık tükenmişlik bitkinlik halsizlik enerji kaybı olarak tanımlanabilir. (s.265)

· Irvin Yalom “var olmak değişmektir değişmek olgunlaşmaktır olgunlaşmak ise bireyin kendini sürekli yeniden var edebilmesidir”. (s.274)

·Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]