Daha önceleri birkaç kapak yazısında değindiğim gibi hepimiz ABD’nin bir süper güç olduğunu halen Dünya Ekonomik ve Stratejik dengelerini tek başına yönettiğini ve bu gücünü sürdürebilmek için her yolu denemekte olduğunu biliyoruz.
Bir taraftan; Bunu daha ne kadar tek başına götürebileceğini değerlendirmeye çalışır iken
Bir Taraftan da; Türkiye ve yakın çevresinden başlamak üzere Dünya’da olup bitenleri daha iyi algılayabilmek için ABD’nin Yönetişim ve Etkileşim yapısının çok iyi bilinmesi gerektiğine inanıyorum.
ABD Yönetimini Pentagon CIA FBI üçgeni üzerine kurulmuş bir yapılanma içinde büyük Sermaye Dünyası Yahudi Lobisi Arap Sermayesi başta olmak üzere ve özellikle Enerji (Petrol) Savunma Sanayi Finansman çevrelerinin oluşturduğu güçlü lobiler tarafından yönlendirildiği artık tüm dünyanın malumudur.
Sizlere geçen aylarda CIA ile ilgili çok değerli bir kitabın özetini sunmuş idim. Bu seferde Chicago Üniversitesinden John J. Mearsheimer ve Harward Üniversitesinden Stephen M. Walt’ın kaleme aldıkları “ İsrail Lobisi ve Amerikan Dış Politikası ” isimli kitabın özetini sunuyorum.
Tabii ki her ikisi de bu kitaptan sonra Yahudilerin hedefi haline geldiler.
Sırada ise
1) CIA Legacy of Ashes’in yazarı Tim Werner’in Enemies “ A History Of The FBI”
2) Ünlü “ Petrol” isimli kitabın yazarı Daniel Yergin’in “ The Prize” isimli kitabı
3) Khalil Marrar’ın “ The Arab Lobby and Us Foreign Policy” isimli kitabı ve;
4) Robert Kagan’ın “ The World America Made” isimli kitapları var.
Uzun yıllardır özet kitapları okuyan dostlarım hatırlayacaklardır. Ben yaz aylarında 3 ay elime almadığım başucumda biriken Roman Seyahat Biyografi şarap gibi hafif şeyler okurum.

Bu yaz galiba mesai bitmeyecek. En iyi okurumuz bitmeyen enerjisi ile en büyük ilham kaynağımız Sn. Süleyman Demirel lütfedip arayarak
1) Ian Bremmer’in “ Every Nation For İtself”ini
2) Gideon Rose ve Jonathan Tepperman’ın “ The Clash Of Ideas”ını ve;
3) Brzezinski’nin “ Strategic Vision” isimli kitaplarını önerdiler.
Tabii ki öncelikle bu kitaplar getirtilip okunacaktır. İtiraf edeyim Amazon.com’a ilk defa en yavaş teslim yöntemi ile ısmarlayacağım ki bir mazeretim olsun.
Hepinize Mutlu Sağlıklı İyilikler ve Güzellikler dolu bir Yaz dilerim.
En İçten Sevgi ve Saygılarımla

Uğur Yüce

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]