Daha önce yazmış olduğum kapak mektuplarında hep şunu izaha çalıştım.
“ Dünya’nın düzeni Berlin Duvarı yıkıldığından beri tek kutupludur. Bu düzeni kuran ve yürüten ABD’dir. Bu daha uzunca bir sürede böyle devam edecektir. ABD’yi iyi tanımadan ve anlamadan ne Dünya’da ne de Türkiye’de neler olduğunu yeterince anlamak mümkün değildir.”
“ ABD’i anlamak için onun sisteminin omurgasını oluşturan unsurları iyi anlamak ve tanımak gerekir. Bunlar (Başkan ve Bakanları Senato ve Parlamento dışında ) Pentagon CIA FBI Yahudi Lobisi ( para) Arap Lobisi (Petrol) Merkez Bankaları birliği diye giden bir seri kurumlar zinciridir.”
Yargıya hiç değinmiyorum çünkü her şeye rağmen ABD güçlü bir şekilde ayakta kalabiliyor ise bunu büyük çapta yargının bağımsızlığına borçludur.
Size CIA ve Yahudi Lobisi ile ilgili iki değerli kitap özetini yollamış idim. Şimdide FBI ile (Yine CIA Kitabının Yazarı Tim Weiner’ın) “ Enemies” FBI isimli kitabının özetini yolluyorum.
Özetin dahi satır aralarında yukarıda bahsettiğim Yargının Bağımsızlığı ilkesinin neler pahasına korunduğunun pek çok örneğini göreceksiniz.
Arap Lobisi ve Daniel Yergin’in “ The Quest” Enerji ve Güvenlik kitapları ise sırada.
Pentagon’a dair ise bir kaç yağcı Amerikalının yazdığı yönlendirme (Public Relation) kitabı dışında ciddi bir yayın bulamıyorum.
Yardımcı Olursanız Sevinirim
Bilvesile Ramazan Bayramınızı Kutlar Sağlık ve Mutluluklar dilerim.
Saygılarımla

Uğur Yüce


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]