Gecenin Sonuna Yolculuk"Anıların bile bir yaşıgençliği var ...Onları küflenmeye bırakır bırakmaz her tarafından bencillik böbürlenme ve yalan sızan iğrenç hortlaklara dönüşüverirler...Tıpkı elmalar gibi çürürler ...Kısacasıgençliğimizden söz ederken bir türlü tadını alamıyorduk. İçimize sinmiyordu"

'Gecenin sonuna yolculuk'
"KANLA ve özdeyişlerle yazan okunmak değil ezberlenmek ister" Friedrich Nietzsche

"...BU dünyadan bu dünyanın korkunç savaşlarından bu dünyadaki aşağılık sömürüden zorbalıktan saçmalıktan hoşnut olmayan ama tüm bunları yaşamın kaçınılmaz koşulları olarak yaşayan insanlarla tanışacaksınız bu romanda. Yaşamlarına ezilmişliklerine hiçliklerine pisliklerine kimi yerde başeğen kimi yerde başkaldıran insanlarla..." diyor Ferit Edgü kitap için yazdığı önsözde.

Dünyanın en iyileri arasında sayılan ve şüphesiz bir klasik olan yapıt Fransız edebiyatının en güçlü ve tartışmalı isimlerinden olan Dr. Louis-Ferdinand Destouches ya da Celine (1894-1961) tarafından 1932'de kaleme alındı. 1940'lardan sonra izine rastlanmayan eserin ilk elyazmalarıysa 2001 yılı baharında bir satış kataloğunda ortaya çıktı ve büyük yankı uyandırdı. Bu arada The Doors hayranlarını ilgilendirecek bir ek bilgi olarak Jim Morrison'un End Of The Night şarkısını bu kitaptan esinlenerek yazdığını belritmekte fayda var. Biz esinlendi diyoruz ama sözlerin düpedüz çalıntı olduğunu iddia edenler de var.

Alıntıdır.