Denizlerin sesini romanlarına taşıyan usta yazar Joseph Conrad farklı zamanlarda yazdığı öykülerini Altı Öykü’de bir araya getirmiş. Yazar romanlarından aşina olduğumuz politik gerilimi ve savaş alanlarından ıssız adalardan gemilerin güvertesinden taşan maceracı ruhu öykülerine de sızdırıyor.


Kitabın filme de uyarlanan ilk öyküsü “Gaspar Ruiz” İspanya’daki bağımsızlık savaşları sırasında esaretten kurtulan güçlü bir askerin hayatını anlatırken bir aşk hikâyesine de uzanıyor. “Muhbir” adlı ikinci öyküde bir örgüt ajanının deşifre edilişini ünlü bir yazarın ağzından dinleyen okur üçüncü öykü “Hoyrat”ta Conrad’dan beklenen gerçekçilikte ve sertlikte bir denizcilik hikâyesiyle karşılaşıyor. “Bir Anarşist” adlı öykü “sözde bir anarşistin” bir adada umutsuzca “mahkûm” edilişini; “askerî bir öykü” olarak anılan kitabın en uzun hikâyesi “Düello” ise Napoléon ordusundaki iki subayın bir ömre yayılan çekişmesini anlatıyor. Kitabın son öyküsü “İl Conde” ise yazarın İtalya’da karşılaştığı cana yakın bir beyefendinin başından geçen “hazin” bir dolandırıcılık hikâyesi.


Conrad’ın romancılıktaki ustalığının izleri olan ve ilhamını yazarın deyişiyle “gerçeğin ta kendisi”nden alan bu öyküleri yazarının notu ve Hasan Fehmi Nemli’nin özenli çevirisiyle sunuyoruz.


“Görkemli bir kişiliğe sahip olan Conrad kendini hayatın karanlık taraflarının karşısında konumlandırır ancak kendi sanatı onu Shakespearyen bir nihiliste dönüştürür.” HAROOLD BLOOM
Adı Altı Öykü
Orjinal Adı A Set of Six
EAN 9789750510182
Fiyat 1850 TL
Yayın No İletişim - 1725
Dizi Modern Klasikler - 29
Sayfa 288
Baskı 1.Baskı Mart 2012 İstanbul
Kapak Hakkında J.M.W. Turner "Life boat and manby apparatus going off to a stranded vessel" 1831
Yazar Joseph Conrad
Çeviren Hasan Fehmi Nemli
Dizi Editörü Orhan Pamuk
Editör Müge Karahan
Kapak Suat Aysu
Uygulama Nurgül Şimşek
Düzelti Leyla İnci Çakır
Baskı ve Cilt Sena Ofset