Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  KızıLAteş
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart En Son Yürekler Ölür - Canan Tan / Kitap Özeti

  En Son Yürekler Ölür - Canan Tan

  Nehir 30 yaşında İstanbul’da Nokta Reklam Ajansında Ağızdan Ağıza Pazarlama bölümünün şefi olarak çalışıyor. Annesi onu doğururken kan kaybından ölmüş Nehir’i kendisinden 15 yaş büyük ablası Nevin büyütmüş. Çok seviyor kardeşini onu yalnız bırakmamak için evlenmek bile istemiyor. Ama görücü usulüyle tanıştığı Ali’yi kendine yakın hissediyor ve evleniyor. Babaları Amerika’da çalışıyor soğuk kızlarına karşı. Bu yüzden abla kardeşin birbirlerinden başka kimseleri yok. Nevin’in çocuğu olmamış çocuğu gibi görüyor Nehir’i.


  Bir Pazartesi sabahı patronu odasına çağırıyor Nehir’i ve yeni bir iş aldıklarını söylüyor. Sezen Şirketler grubunun yaptığı Beylikdüzü’ndeki Manolya Konaklarının reklamını yapmayı kendi şirketlerine verdiklerini söylüyor. Patronu Nehir’den hemen bugün Sezen Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Sezen ile görüşme yapmak için randevu almasını istiyor.

  Sezen Şirketler Grubu bir aile şirketi. Deniz Sezen 34 yaşında. Başarılı bir işadamı. Annesi Nisa Sezen ülkede tanınmış bir ressam tam bir deniz tutkunu. Her resminde deniz var bazen ana tema bazen yan… o yüzden daha doğmadan Deniz koyuyor çocuğunun adını. Deniz Manolya Konaklarının sorumlusu kendisi oluşturmuş bu projeyi ve reklam için Nokta Ajansla anlaşmak istemiş. Böyle tanışıyorlar Deniz ve Nehir… İlk görüşte aşk oların ki. Ama uzunca bir süre erteliyorlar birlikteliklerini birbirlerine açılamıyorlar. Ama bir akşam yemekte Deniz tutuyor Nehir’in ellerini ve itiraf ediyor ona deliler gibi âşık olduğunu ve evlenme teklif ediyor Nehir’e. Nehir de âşık Deniz’e onsuz nefes bile alamayacağını düşünüyor kabul ediyor Deniz’in evlenme teklifini. Önce aileleri tanıştırıyorlar. Korktukları gibi olmuyor aileleri aradaki sosyal farka rağmen hemencecik kaynaşıveriyor. Düğün hazırlıkları başlıyor her şey o kadar kolay halloluyor ki kendileri bile şaşırıyor. Ve yılın düğünüyle evleniyor âşıklar… Onların ki aşktan da öte Nehir’in Deniz’e kavuşması Deniz’e karışması. Nasıl nehir suyu denize bir kere karışırsa ayrıştırılamaz Deniz’le Nehir de ayrılamazlar. Düğünleri muhteşem oluyor her şey planlandığı gibi gidiyor ama iki sininde işlerinin yoğunluğundan balayına çıkamıyorlar…

  Evleneli iki ay oldu bile… Çok mutlu yeni evli çift. Bir gün Nehir’in Antalya’da iki günlük bir seminere katılması gerekiyor. Ama bırakıp gidemiyor Deniz’i Nehir ondan ayrılamıyor. Deniz’e onula gelmesini istediğini seminerden sonra yapamadıkları balaylarını yapabileceklerini söylüyor memnuniyetle kabul ediyor kocası ve Antalya’ya uçuyorlar.

  İki günlük seminerden sonra tatilleri başlıyor. Çok eğleniyorlar her yeri gönüllerince gezip her manzaranın tadını çıkarıyorlar. Ama Nehir bir tuhaf içinde tarif edemediği sıkıntılar var ama kocasına açmıyor sıkıntılarını onunda canını sıkmamak için. Bir gün Kaş’ta derinliklere dalmak istiyor Deniz. Çok maceracı bir ruhu var ama karısı korkuyor ona bir şey olacak diye izin vermiyor…‘’ dokuz doğururum senin o güzel başın su yüzüne çıkana kadar’’ diyor. Deniz dokuz doğurmasına gerek olmadığını bir tanesinin yeteceğini söylüyor güzel karısına… Hemen çocuğuna isim aramaya koyuluyor… ‘’


  ikimizden bir parça o’’ diyor. ‘’ ikimizden bir şeyler taşıyacak. Bizden bir şeyler çağrıştırmalı koyacağımız ad. Sen çağırdığında beni ben çağırdığımda seni hatırlamalıyım’’ diyor… Nehir’in boğazına bir şeyler düğümleniyor o an ama yinede susuyor.

  ‘’De-Rin’’ diyor kocası ‘’ beğendin mi? Çocuğumuzun adı Derin olsun’’ sonra dener gibi bağırıyor denize karşı Derin diye. Sonra Nehir’in ellerinden tutup ‘’hadi… Sen de seslen. Sende adıyla çağır çocuğumuzu’’ Nehir konuşamıyor boğazı düğüm düğüm olmuş ama yalvarıyor kocası. ‘’kırma beni… Annesinin yavruma seslenişini duymak istiyorum. Bunu benden esirgeme’’ diyor… ‘’

  Derin! Derin… Derin…’’ Sesleniyor çocuğuna Nehir ama sesinin git gide boğuluşuna gözlerinden inen yaşlara engel olamıyor…

  Tatillerinin bittiği akşam yola koyuluyorlar altlarında kiraz kırmızısı bir Spor araba ama karşıdan gelen bir tırın altında yay gibi ezilip kan kırmızısı oluyor… Nehir’in en son hatırladığı şey Deniz’in ‘’ sıkı tutun Nehir’’ deyişi oluyor.

  Hastanede açıyor gözlerini. Bacağında kırıklar var kaburgası çatlak. Ama Deniz beyin kanaması geçiriyor. Kurtaramıyorlar kocasını beyin ölümü gerçekleşince organ nakli için izin istiyorlar doktorlar karısından. Önce çok sinirleniyor onu kaybetmek yetmezmiş gibi birde parçalarını istiyorlar diye. Doktor ona gerekli bütün açıklamaları yapıyor sadece kalbinin pompa görevi gördüğünü ve en geç 48 saat sonra en son kalbininde duracağını anlatıyorlar.


  İşte o zaman anlıyor Nehir ‘’EN SON YÜREKLER ÖLÜR’’.organları vermeye razı oluyor çaresiz onun bazı parçalarının yaşama devam etmesi gerektiğini düşünüyor. Yoğun bakıma gidip son kez vedalaşıyor kocasını ve ölüme uğurluyor.

  Arda 26 yaşında üniversite mezunu pırıl pırıl bir genç kalp hastası. Acil kalp nakli yapılması gerekiyor. Hastane de yatarken bir gün uygun verici bulunduğu haberi geliyor derhal alınıyor ameliyata. Deniz’in kalbi takılıyor Arda’ya… Deniz’in korneasıda Mine adında 21 yaşında bir kıza takılıyor. Deniz’in öldüğü hastanede. Nehir hastaneden çıkacağı gün tanışıyor Arda ve Mine ile. Daha sonra ablasının evindeyken ziyaretine geliyorlar ikisi de. Nehir İstanbul’a dönüyor sonunda. İlk günler çok zor geçiyor Deniz’siz günler. İki kişilik yaşıyor Nehir hem kendi için hem Deniz için. Kendini işine veriyor.

  Bir gün Arda çıkıp geliyor. Nehir görmek istemiyor Arda’yı ama kıramıyor Deniz’in kalbini. Arda’da çok ısrarcı sürekli arıyor dışarıya çıkarmaya çalışıyor Nehir’i. Etrafındaki hiç kimse yadırgamıyor Arda’yı. Kocasının ailesi kendi ailesi arkadaşları…

  Bir tek Nehir bilemiyor Arda’yı hayatının neresine koyacağını ama memnun Arda’nın arkadaşlığından bağlanıyor ona Deniz’in bir parçasını taşıyor Arda çok değerli Nehir için. Hatta Deniz’in bebeğini taşıdığını ilk Arda’ya söylüyor. Arkadaşlıkları devam ediyor böyle…

  Nehir Derin bebeği doğuruyor… Arda bebeği çok seviyor bağlanıyor… Bebekte Arda’ya karşı çok yakın. Bebek büyüyor 1 yaşına giriyor bebekle birlikte Arda’nın sevgiside büyüyor.

  Mastırını tamamladığı gün evlenme teklif ediyor Nehir’e. Ama nehir hala kocasını unutamadığını anlatıyor eğer onunla evlenirse ona haksızlık edeceğini söylüyor. Ama Arda razı olduğunu Deniz’in kalbinin kendisinde olduğunu eğer evlenirlerse hiç kimsenin onlara karşı çıkmayacağını hatta Derin’in bile bir başkasını kendisini sevdiği kadar sevemeyeceğini söylüyor ama Nehir kabul etmiyor. Ama Arda pes etmeyecek bekleyecek. O gün akşam kutlama yemeğinde dans ederlerken Nehir Arda’nın kalbine kalbine dokunuyor ilk defa orada Deniz’i bulacağını sanarak ama orada sadece Arda’yı buluyor. Arda’ya söylüyor bunu Arda umutlanıyor… Ona âşık olurken Deniz’in kalbiyle değil kendi kalbiyle âşık olduğunu anlatıyor ve yine evlenme teklifi ediyor. Ve Nehir onu yeni tanımaya başladığını biraz alışması gerektiğini anlatıyor.

  Alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Bu kitap çok güzel.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş