Kendine özgü bir kültür havzası dahası bir uygarlık beşiği olarak Akdeniz... Bu tasarım özellikle büyük tarihçi Fernand Braudel'in çalışmalarından sonra bir hayli yaygınlaştı. Hatta belki Akdeniz kültürü üzerine incelemeler yapanları bir ortak Akdeniz tarihinin izini sürenleri bile tedirgin edebilecek kadar romantize edilerek popülerleşti! Elinizdeki kitapta Akdeniz'in tarihsel gerçekliğine değişik pencerelerden bakan tarihçilerin çalışmaları yer alıyor. Akdeniz'in bir merkezî coğrafya olarak sönümlenmesinden jeopolitik gelecek perspektiflerine... Kuzey Güney Doğu Batı kıyıları arasındaki şehir kültürleri (ve gettoları!) arasındaki benzerlikler ve farklılıklara... Cinsellikten mimariye ve dahi genetiğe... Akdenizlilerin ve Akdenizler’in zengin dünyasına ayrıntılı ince bakışlar sunan incelemeler.
Türkiye'den ABD'den Fransa'dan İsrail'den Lübnan'dan Tunus'tan Yunanistan'dan tarihçilerin çalışmalarını sundukları toplantıya ev sahipliği yapan Antakya'nın özel bir yeri var kitapta. Antakya'yı hem tipik hem özgül bir "Akdeniz şehri" yüzüyle tanımak için...
Evangelia Balta Linda T. Darling May Davie Alisa Ginio Reşat Kasaba Ergi Deniz Özsoy Eyüp Özveren Julia Clancy-Smith Nora Şeni Faruk Tabak Abdeljelil Temimi Ehud R. Toledano Mahmoud Yazbak ve Stefanos Yerasimos'un katkıda bulunduğu bu çalışma ismi son anılan yazarına: değerli "Akdenizli" tarihçi ve düşünce adamı Stefanos Yerasimos'a ithaf edilmiştir.
AdıAkdeniz Dünyası
EAN9789750503832
Fiyat2000 TL
Yayın Noİletişim - 1132
DiziAraştırma-İnceleme - 194
Sayfa270
Baskı1.Baskı Ocak 2006 İstanbul
Dizi Kapak TasarımıÜmit Kıvanç
KapakSuat Aysu
Kapak FilmiMat Yapım
UygulamaHüsnü Abbas
DüzeltiSerap Yeğen
MontajŞahin Eyilmez
Baskı ve CiltSena Ofset
EditörEyüp Özveren Oktay Özel Süha Ünsal Kudret Emiroğlu