Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Hikayemiz büyükbabalarının doğum gününde kızlara altın ve gümüş sikkelr verip bunları ne olursa olsun saklayıp hiçbir şart altında kimseye vermemelerini istiyor. Küçük yaşta birbirlerini koruma ve destek olmaya yemin eden birbirine ikizi kadar benzeyen iki kuzenin yeminiyle başlıyor. İki kitaplık bir serinin ilk kitabındaki hikayemiz Anastasia`nın hikayesi.
Anastasia ve kuzeni Breanna`nın babaları ikiz anneleri ise kardeş. Babalar ne kadar fiziksel olarak birbirine benziyorsa kişilik olarak da o kadar tersler. Anastasia`nın babası Henry ailesine karşı sevecen ve anlayışlıyken George gazabıyla çevresine ateş püskürüyor. Ayrıca babalarının arasında olan nefrette kızların dikkatinden kaçmıyor öyle bir nefret ki büyükbabaları öldükten sonra Anastasia ve ailesi Amerika`ya yerleşiyor. Anastasia anne ve babasının peşpeşe ölümüyle 14 yıl sonra ülkesine geri dönüyor. Ve çok sevdiği kuzeni ve ondan nefret eden George amcasıyla yaşamaya başlıyor.
Henry`nin kızına vasiyeti İngiltere`de avukatlarının bürosunda açılıyor. Anastasia Breanna George ve bir de babalarının en güvendiği adamlardan biri olan Sheldrake Markisi Damen Locewood…
Damen`ın orada hazır beklediğini görünce hepsi şaşırıyor. Avukat Anastasia`nın mirasının okuyor. Babası kızının vasisi olarak amcasına veriyor ama hiçbir şekilde bu vasilik kızın parasını ya da istemediği biriyle evlenmesini kapsamıyor. Sadece kızının sosyeteye tanıtım balosu için belli bir miktar George`ya bırakıyor. George uzun yıllar sonrası aile serveti ve aile şirketi haricinde kaçakçılık işine girişmiştir. Bu işler onu parasal olarak çöküşe sokmuş son sevkiyat için bu paraya güveniyordur ama ona ulaşımı kapatılmıştır. Çünkü Henry kızının mali işlerinden sorumlu olarak Damen`a vermiştir yetkiyi. Ve üç ay sonra 21`ine girip reşit olana kadar paranın kontrolü Damen`dadır.
Ayrıca bir miras daha vardır bu da büyükbabalarının kendi gücüyle biriktirip Damen`ın bankasına yatırdığı paradır. Avukat bu paraya erişmek içi kızlardan büyükbabalarının onlara verdiği sikkeleri ister ama genç kızlar bunu reddederek paraya değişmeyeceklerini belirtince avukat istediği cevabı aldığını bunun sadece tuzak soru olduğunu aslında miras kalan paranın verdikleri rakamın beş katı olduğunu belirtir. George`un bu paralarla gözü dönmüştür. Ama hiçbirine erişme imkanı yoktur babası da bu paraların sadece kızlarda ve onların çocuklarında kalacağını güvence altına almıştır. Böylece George pis işleri için farklı bir çözüm bulmaya çalışır. Anastasia`nın taktim balosunu düzenler bunu yaparken masrafları fazla gösterip birkaç poundu cebe indirir.
Anastasia ise babasının mirasıyla Amerika`da bir banka açmak istiyor. Bunu Damen`a açıp ortak olmasını istiyor ama Damen bu fikrin erken olduğunu düşünüp redediyor. Anastasia ise takdim balosunda bir ortak bulma amacıyla bütün olası konuklarla konuşuyor bu George`unda kulağına gider mirasa konmayı aklına koyan George buna sinirlenir Damen`la balkonda olduğunu öğrendiğinde onun bu fikrinden dolayı azarladığını düşünür. Oysa ki Damen bu ortaklık fikrinin düşünmüş ve kabul etmeye karar vermiştir. Dahası iki genç karşılaştıkları andan itibaren aralarında bir çekim oluşmuştur ve o gece Damen daha fazla dayanamayarak Anastasia`yı öperek aralarındaki çekimi somutlaştırır. George`un ise başka planları vardır Damen için kızı için en uygun damattır bir şekilde evleneceklerdir. Damen ve Anastasia arasındaki çekimi fark ettiğinde yeğeninin biraz tehditle uyarır. Bunun üzerine kızlar Damen her ziyerete geldiğinde yer değiştirerek Damen`ın flört ettiği kişinin Breanna sanmasını sağlarlar.
George`nin ise iletişimi geniştir Damen`ın bankasında bir ispiyoncusu vardır ve ondan aldığı bilgilerle Damen ve Anastasia`nın aşk yaşadıklarını öğrenir. Aynı zamanda da kaçakçılıktada işleri sarpa sarmaya başlamıştır. Acilen paraya ihtiyacı vardır ve buna ulaşmanın tek yolu da Anastasia`dır. Bir gün gelen bir iş teklifiyle bütün sorunlarana çağre bulduğunu düşünür. Kaçakçılardan bekar bir leydi isteniyordur. George kendi öz yeğeninin göndermeye kara verir. Bazı yasal işleri ayarlayıp kızı amerikaya giderken öldü gösterecek ve fransaya adamlara gönderecektir böylece mirası kendisine kalacak. Kardeşi Henry`den sevdiği kızı almasının intikamını alacak ve Damen`ında teselli olarak kendi kızını seçeceğinden Damen da damadı olacaktı. Bunu işbirlikçisine anlatırken kapıyı dinleyen kızlar duyarlar Anastasia eşyalarını toplayarak Damen`a kaçar ona kaçarken de amcasına Amerikaya açılacak bankayı denetlemeye gittiği yalanını uydurur. George inanmaz çünkü Anastasia uzun zamandır kendisinden şüpheleniyordur. Bu yüzden gitmediğini Damen da olduğunu hatta ona gitmesinin nedenlerinden birinin de hamile olduğunu varsayar. Sonuç olarak ankadaki habercisiyle kuytu bir birahanede buluşup tek bir sonuca varırlar Anastasia`yı öldürmek. Katilin eninde sonunda onu bulucağını temin eder adam. Tüm bu konuşmalar yapılırken yan masalarında onları dinleyen kişileri hiç fark etmeden çıkarlar yan masada oturanlar ise kızı Breanna ve emektar uşaklarından başkası değildir. Damen ve Anastasia yı uyarmak için Damen`ın kasabadaki evine giderler. Onlar ise Damenın bankasındaki iki yüzlü damı bulmak için ellerindeki tüm belgeleri arayıp Damen`ın sağ kolunun olduğunu fark ederler.
Breanna gelip her şeyi Anastasia ya anlattığında bir plan yaparlar bu plan doğrultusunda ertesi gün Breanna Damen`a gidip Anastasia`nın ona bir ulakla mesaj gönderdiğinin bu mesajda kendisiyle bu gece rıhtımda buluşmak istediği Geoegeyi suçlayan kanıtlara ulaştığını bunları polise vermeden Breannayla görüşmek istediğini belirtir. Tüm bu konşma sırasında Georgenin adamı dinler ve gece hem George gider hem de katil.
Anastasia George`ye suçlarını itiraf ettirir orada bulunan polisler bu ifade sonucunda George`yi ve suç ortaklarını yakalarlar tam her şey düzene girmiş arkalarını dönüp gidecekleri sıra izlendiklerine dair bir şey hisseder ve hiç düşünmeden arkasını dönüp o tarafa ateş eder. Acı bir ses gelir. Breanna katilin elinden vurmuştur. Katil kaçar bankadaki iş birlikçisine gider kendisini görn bilen bir tek o olduğu için ve eleverebileceği için onu vurup öldürür. Breanna ateş ettiği zaamn sağ işaret parmağı kopmuştur. Bu her şeyi değiştirir. Breanna dan intikam alacaktır onun gözlerinin önünde kuzenini öldürüp ardından da kendisini yavas yavaş öldürmeye yemin eder ama önce tedavi olması gerekmektedir.
Herşey bitip tatlıya bağlandığı zaman Damen ve Anastasia düğünlerini yapıp balayına çıkmaya karar verirler. Büyükbabalarından kalan miraslada ailelerini büyütmek için arazilerine bir çok konak daha yaptırmaya karar verirler.

Kitabın sonunda serinin diğer kitabı olan “Gümüş Sikke” den bir alıntı var. Kont olan katlimiz aylar süren tedavisinden sonra İngiltereye dönmüş ve intikamını almaya haızrdır.
Kitabı severek okudum. Özet kesinlikle kitap için yeterlilik arz etmiyor. Okunması gereken kitaplardan biri diye düşünüyorum. Gümüş silleyi bulur bulmaz okumaya başlayacağım.