Dr. Maura Isles deyim yerindeyse hayatının en tehlikeli olayına tanık olmak üzeredir. Yüzleşeceği seri katil beraberinde çok gizli sırları açığa çıkartacak. Cerrah ve Günahkar adlı romanların devamı olan bu muhteşem gerilim romanında Jane Rizzoli serisinin yeni hikayesine tanık olacağız.


Dr Maura Isles geçimini kadavraları incelemekle sağlamaktadır. Metropolitan City’de patoloji uzmanı olarak çalışan Isles normal bir insanın hayatında göremeyeceğinden çok daha fazla ceset görmüştür-bunların çoğu hunharca katledilmiş insanların cesetleridir. Fakat daha önce hiç kanının çekildiği dona kaldığı tansiyonunun düştüğü bir vakayla karşılaşmamış olan Maura’nın karşısındaki cesedin duruşu bile onu korkutmaya yetmiştir. Çünkü daha önce önünde uzanan cesetlerden hiç biri onun cesedi olmamıştır. Meşhur Adli Tıp doktoru Ölüm Kraliçesi lakabıyla tanınan güzel ve soğuk Maura Isles Paris'e bir konferansa gitmiştir. Gece vakti yorgun argın evine döndüğünde mahallesinin polis kaynadığını evinin önüne olay yeri şeridi çekildiğini görür. Dedektif Rizzoli doktora hayalet görmüş gibi bakmaktadır. Nihayet ısrarlarına dayanamayıp olan biteni doktora anlatırlar. Maura'nın evinin önünde bir kadın öldürülmüştür. Kadın Maura'nın tıpkısıdır öyle ki herkes onu doktor zannetmiştir. Maura maktülün otopsisine girer. Otopsi masasında bir dehşet sahnesi yaşanır doktor adeta kendi kendini kesip biçmekte kendi vücudunu parçalayıp iç organlarını çıkarmaktadır.Cesetteki tüm uzuvlar Maura’nın vucudundakilerle neredeyse örtüşmektedir. Daha da korkunç olanı Maura’nın ve cesedin doğum tarihi ve kan grubu tıpatıp aynıdır. Şoktaki Maura için son seçenek DNA testi olacaktır fakat testin sonucu daha da şoke edicidir: Ceset Maura’nın ikiz kardeşidir. Şimdiden karanlık tehlikeli ve rahatsız edici bir cinayet davasına dönen olay arkasında bir çok karanlık sırrı da barındırmaktadır.

Cevapların peşine düşen Maura bir sahil ilçesi olan Maine’e gider. Burada da onu korkunç süprizler beklemektedir. Herşeyden daha ürkütücü olanı ise etrafta kol gezinen seri katilin cinayetlerine de durmak bilmeden devam etmesidir. Katliamı durdumak ve geçmişi hakkındaki bu karanlık sayfaları aydınlatmaya çalışan Maura’nın ilk işi hiç kimsenin bilmediği bu güne kadar görmediği gizli annesini bulmak olacaktır.