Çehov'un "bir sahnede silah göründü mü mutlaka patlamalı!" sözüne istinaden kitabının kapağında silah gösterip sayfalarını kana bulayan bir yazar murat menteş.. "dublörün dilemması" öyle bir kitap ki imgesel anlatımla hoşbeş eden parlak bir zekanın ürünü diyalogların oluşturduğu akıntıya kapılıp şu andan sıyrıldığınız vakit maceranın çıkmaz sokağa doğru sürüklendiğini görüyor olsanız dahi kendinizi o maceraya dahil olmaktan alamazsınız..

bu noktadan sonra her nerde elinizdeyse kitap gerçeklerin arasında kaybolmuş bir hayal kadar zevzek bir görüntü sergileyeceğinizden emin olabilirsiniz.. Pulp fiction'ın yerli versiyonu tadında bir kurgunun içerisinde gezinirken size eşlik edecek bir soundtrack albüm de mevcut satırlar arasında.. Attila İlhan'ın 21. yüzyıl romancılarının sinemayla yarışması gerektiğini söylerken kastettiği değer tam da böyle bir romandı kanaatimce..
kitaptan bazı cümleler:

- Yetimlik zaman aşımına uğramaz. Haddizatında yetim olmayanlar da yetimliğe doğru seyreder. Yani kimsesizlik kimsenin ekelinde değildir.

- Kainat ve tarihin bekleme salonunda biraz soluklanıyoruz çoğunlukla da adımız anonslanmadan kainata ve tarihe gömülüyoruz.

- Ve hepimiz biliyoruz; dostlarımız biz caddenin kenarında alevler içinde yanarken karşıya geçip üstümüze işemeye üşenen kimselerdir