Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Balzac-Goriot Baba Kitap Özeti

  Bu roman Balzac‘ın en önemli romanlarından biridir.

  Özet:

  Mösyö Goriot Paris’te bir pansiyonda kalmaktadır. Pansiyondakiler M. Goriot’un kim olduğunu bilmez. Herkes onun hakkında bir şeyler uydurur. M. Goriot’un iki kızı vardır: Delphine ve Anastasie. Arada bir gelip babalarını görürler. Çevredekiler bu kadınları Goriot Baba‘nın metresleri sanırlar. Goriot Baba iş hayatında başarılı olmuş iyi para kazanmış eski bir tüccardır. Tüm varlığını iki kızının mutluluğuna adamış kendisi orta halli bir pansiyon hayatına çekilmiştir.

  Goriot Baba‘nın kızları paralan tükendikçe pansiyona gelirler ve babalarından para isterler. İkisi de oldukça masraflı lüks bir hayat yaşamaktadırlar. Babalarının günden güne düştüğü kötü durum umurlarına bile gelmez. Tek düşünceleri kendi özel hayatlarıdır.

  Goriot Baba ilgisizlikten sevgisizlikten ruhsal çöküntüye uğrar; dayanma gücünü yitirir hastalanıp yataklara düşer. Durumu gittikçe ağırlaşır. Kızlarına haber gönderilir; fakat kızları babalarının yanına gelmek yerine bir sosyete balosuna eğlenmeye giderler. Goriot Baba ölmeden önce çocuklarını son kez görmek ister. Pansiyonda kalan bir öğrenci onun bu isteğini kızlarına ulaştırır. Delphine babasının yanına gelmez diğer kızı Anastasia geldiğinde ise artık çok geçtir; baba komaya girmiştir bir süre sonra da ölür.

  Goriot Baba’nın cenazesinde pansiyonda tanıdığı bir iki kişi dışında kimse yoktur…Balzac

  Fransız edebiyatının ünlü eserlerinden biri olan Goriot Baba realist akımın başarılı bir örneğidir. Goriot Baba’da çocuklarına karşı aşırı sevgi duyan bir babanın dramı anlatılmıştır. Balzac’ın bu eseri bir “karakter romanı” özelliği taşır. Roman babalık sevgisinin bencil evlatlar tarafından nasıl istismar edildiğini göstermesi bakımından oldukça ilgi çekicidir. Goriot Baba iyilik ve saflığın; çocukları ise kötülük ve nankörlüğün temsilcileridir.

  Alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  en sondan bir önceki okuduğum kitap balzac tasvirleri çok detaycıdır bünyeyi yorar ama damakta tat bırakır.


  zengin olsaydım servetimi korusaydım onlara vermeseydim şimdi burada olurlardı. dudaklarıyla yanaklarımı yalarlardı. bir konakta otururdum güzel odaların uşaklarım ateşim olurdu. başucumda kocaları ve çocuklarıyla gözyaşı dökerlerdi. bütün bunlar benim olurdu. şimdiyse hiç. para herşeyi verir insana kızlarını bile. ah! param. param nerede? bırakacak hazinelerim olsaydı yaralarımı sarar bakarlardı bana. seslerini duyar yüzlerini görürdüm. (...) görmek istiyorum onları. jandarmaları yollayın zorla getirsinler! adalet benden yana. doğa yasa her şey benden alınırsa memleket batar. açık bu. toplum da dünya da babalık üstüne kuruludular. çocuklar babalarını sevmezlerse her şey mahvolur.babalar meclis'lere başvurun evlenmeyle ilgili bir yasa çıkarsınlar. kızlarınızı seviyorsanız evlendirmeyin onları. damat bir kızın her şeyini bozan her şeyini kirleten bir namussuzdur. evlenme yok artık! bu evlilikler kızlarımızı elimizden alıyor ve ölürken onları yanımızda bulamıyoruz. babaların ölümü üzerine bir yasa çıkarın. korkunç bir şey bu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş