Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Balzac - Vadideki Zambak Roman Özeti

  Eser Hakkında

  Bu romanun yazarı için asrının en gerekli yazarlarından biri olduğu söylenmektedir. Çünkü Balzac kendi çağını eserlerinde çok başarılı bir tarzda yansıtmıştır. Balzac’ın romanlarında genel olarak şu temalar dikkati çekmektedir: Kır hayatı özel hayat*tan manzaralar felsefi incelemeler analitik incelemeler… Kır hayatının ön planda olduğu romanlarından başta geleni Va*dideki Zambak‘tır. Realist bir üsluba sahip Honore De Balzac‘ın Vadideki Zambak adlı eseri ilk kez 1885 yılında yayınlanmıştır. Ro*manın olayları 1809-1836 yılları arasında geçmektedir.

  Vadideki Zambak’ın Kahramanları (Kişileri)

  Felix de Vandenesse: Aile sevgisi görmemiş ilgiye muhtaç duyguları ve aklı arasında denge kurmaya çalışan çalışkan hassaz bir gençtir.

  Henriette de Mortsauf: Felix’in sevgilisidir. Ondan yaşça büyük olmakla birlikte çok güzel bir kadındır. Sevme*diği sert bir adamla evlidir. Felix’e âşık olduğu hâlde ahlakını hep muhafaza eder. Bu uğurda Felix’i kaybetmeyi dahi göze alan bir kadındır.

  Vadideki Zambak Özeti

  Aristokrat bir ailenin küçük oğlu Felix de Vandenesse ai*lesinin sıcak sevgisinden ilgisinden yoksun otoriter bir or*tamda yetişmiş çalışkan bir çocuktur. Restauration devrinin yaklaştığı sırada Felix’i babası Tours’a çağırır. Felix babasının davetine hemen itaat eder. Tours’a gittikten sonra bir gün bir baloya katılır. Baloda bir genç kadın görür. Onun güzelliği karşısında âdeta büyülenir ona karşı derin bir sevgi duyar. Bu genç kadını uzun süre unutamaz. Bir gün İndre nehrinin kıyısında Clochegourde şatosunda bu genç kadınla karşılaşır. Genç kadının adı Kontes Henriette de Mortsauf tur. Felix kadının güzelliğinin vadinin adı ile özdeşleştiğini düşünür. Va-di’nin adı Zambak’tır. Henriette de tıpkı zambaklar gibi temiz saf ve güzeldir. Felix ve Henriette tanışırlar. Henriette Felix’e hayat hikâyesini anlatır. Henriette evlidir ve kocası asık su*ratlı sert soğuk bir insandır. Mutsuz bir hayatı vardır. Felix de ona ailesinin hâllerinden kederli çocukluğundan bahseder. Karşılıklı dertleşmeler her ikisini de birbirine yaklaştırır. Ara*larında temiz fakat gizli bir aşk başlar. Sürekli görüşmektedir*ler. Bir gün Felix’in mevki sahibi olması için buradan uzak*laşması gerçeği ile yüz yüze gelirler.

  Felix saraya girer XVIII. Louis’nin dikkatini çekmeyi ba*şarır ve kısa zamanda Danıştay başyardımcılığına kadar yükselir. Aşkına sadıktır Henriette’yi asla unutmaz sürekli mektuplaşırlar. İki yıllık bir ayrılıktan sonra tekrar görüşürler. Henriette’nin kocası uzun süren bir hastalığa yakalanınca Henriette ve Felix arasındaki ilişki daha da derinleşir. Fakat bir süre sonra Felix Paris’e dönmek zorunda kalır.

  Felix Paris’teki hayatı sırasında elit tabakadan Lady Dudley adında biri ile tanışır. Onun gösterişinden etkilenir ve bir süre âşık olduğunu zanneder. Bu olayı öğrenen Henriette hastalanır sonunda Felix’i affetse de bu hastalık onun ölümüne neden olur. Güzel parıltılı İngiliz Lady’den bıkan Felix Clochegourde’e döner. Geldiğinde Henriette can çekiş*mektedir. Henriette ona bir mektup bırakmıştır. Mektupta aş*kı arzuları ve ahlaki değerleri eş olma sorumluluğu arasında yaşadığı çelişkiler çatışmalar yazmaktadır. Henriette sonuna kadar ahlakını muhafaza etmekle birlikte pek çok kez içinde savaşlar yaşamıştır. Felix bir süre sonra kendini toplamaya çalışarak Paris’e döner orada kendini edebiyata bilime po*litikaya vererek avutmaya çalışır.


  Alıntıdır

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  ömrümü yemiş bir balzac romanı.
  okunması en zor eserlerden biridir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş