Bizans'ın Kadınları Kitap Özet - Carolyn L. Connor Kitapları - Bizans'ın Kadınları Kitap Tanıtım - Bizans'ın Kadınları Kitap Fiyatı - Bizans'ın Kadınları Ön Okuma

Kitap Özet


Dini anlatılardan saray yazmalarına kilise mozaiklerinden duvar yazılarına çok farklı kaynaklardan da faydalanan Bizans’ın Kadınları çalışması hem Bizans kültürü hem de kadınların toplumsal konumu ve yaşantılarıyla ilgilenen okurlar için bilgilendirici ve ilham verici olacaktır.

Bizans toplumunda kadınların oynadığı azımsanmayacak roller üzerine kapsamlı bir araştırma: Bizans’ın Kadınları. Kimisi ülkeyi yöneten sanatın ve imar çalışmalarının hamiliğini yapan; kimisi kendisini dine adayıp manastıra kapatarak ya da edebi çalışmalara vererek öncülük yapan sayısız kadından seçilen örneklerle tarihin bu kilit toplumunun kadınlarını daha yakından tanımak mümkün oluyor böylece.

Kuzey Carolina Üniversitesi’nin kıdemli Bizans uzmanlarından Carolyn L. Connor çalışmasının her bir bölümünde gerek halkın arasından gerekse de saraydan seçilen örnek kadınlar üzerine eğilerek Doğu Roma’dan Bizans’a 6. yüzyıldan 15. yüzyıla adım adım yaklaşıyor. Kadınların çevreleriyle ve kendileriyle ilişkilerini geçmişten aldıklarını ve geleceğe bıraktıklarını ortaya çıkarıyor.

Bizans'ın Kadınları
Carolyn L. Connor
Yapı Kredi Yayınları
Fiyatı : 3600 TL
Mayıs 2011
464 sayfa
ISBN: 9789750820069