Sadi ile Sudi Arasında Gülistan Şerhi'nden Seçmeler Özet - Ozan Yılmaz Kitapları - Ozan Yılmaz Kitap Tanıtım - Sadi ile Sudi Arasında Gülistan Şerhi'nden Seçmeler Kitap Fiyatı - Sadi ile Sudi Arasında Gülistan Şerhi'nden Seçmeler Ön Okuma

Kitap Özet


Elinizdeki kitap hemen hemen 300 yıl arayla farklı coğrafyalarda yaşamış iki müellifi bir "Gülistan"da buluşturma özelliğine sahiptir. Sadi-i Şiraz ile Sudi-i Bosnevi arasında bir köprü görevi gören Gülistan ortak Doğu kültürünün bir yansımasıdır. Her yönüyle donanımlı bir Osmanlı âlimi olan Sudi-Bosnevi Sadi'nin birçok tercüme ve şerhe konu olan meşhur eseri Gülistan'ı şerh ederek bu eserin gizlediği derin anlamları bir de kendi kalemiyle okuyucuya sunar.

Hayatı boyunca birçok olaya tanık olan İran mutasavvıf Şeyh Sadi hayatın kendisine öğrettiği felsefeyi Gülistan'la ölümsüzleştirmiş Sudi- Bosnevi ise bu anlayışı Türk-İslam bakış açısıyla yorumlayarak Türkçeleştirmiştir. Sudi Gülistan'da geçen birbirinden değerli hikâyeleri ele alırken Şeyh Sadi'nin manevi huzurunda eğilir ancak yer yer görüş ve eleştiri içeren yorumlarda bulunmayı ihmal etmez. Buna göre Gülistan Şerhi bir tür "Gülistan Okuma Kitabı"dır demek hiç de yanlış olmaz.

Kitap Ön Yüzü
Kitap Künyesi

Sadi ile Sudi Arasında Gülistan Şerhi'nden Seçmeler - Ozan Yılmaz

Kesit Yayıncılık


» İslam

Fiyatı : 500 TL

Mayıs 2011
111 sayfa
ISBN: 9786054117727