Hayaletgören Kitap Özet - Friedrich Schiller Kitapları - Hayaletgören Kitap Tanıtım - Hayaletgören Kitap Fiyatı - Hayaletgören Ön Okuma

Kitap Özet

"Kutlayın kendinizi Prens saat tam dokuzda o öldü."

Hayaletgören romantik ve gotik düşünce geleneği üzerinde önemli etkileri olan Alman oyun yazarı ve şair Friedrich Schiller'in tek roman denemesidir. Schiller'in okültizm spiritizma ve ruh çağırma motifleriyle dönemin komplo teorilerini ustalıkla harmanladığı Hayaletgören Venedik'te bir Alman prensinin başından geçen çetrefil bir maceraya odaklanır. Ciddi içine kapanık ve melankolik biri olan prens kimsenin kendisini tanımadığı Venedik'te sessiz sedasız bir yaşam sürmektedir. Oysa Venedik baştan çıkarıcı zevklerin karanlık arzuların şehridir.

1787-1789 arası Die Thalia dergisinde bölüm bölüm yayımlandığında büyük ilgiyle karşılaşan Hayaletgören bir roman fragmanı. Schiller'in Hayaletgören'de işlediği motifler sonraları E.T.A. Hoffmann'dan Thomas Mann'a uzanan bir yelpazede sıklıkla yeniden edebiyat sahnesine taşındı kullandığı anlatım teknikleri ise Edgar Allan Poe H.P. Lovecraft ve Clark Ashton Smith gibi isimler tarafından benimsendi.
Hayaletgören
Friedrich Schiller

Can Yayınları
Fiyatı : 1000 TL
Eylül 2011
144 sayfa
ISBN: 9789750713675