Direnişi Nasıl Dokuduk Kitap Özeti - Ali Karadaş Kitapları - Ali Karadaş Kitap Tanıtım - Direnişi Nasıl Dokuduk Kitap Fiyatı - Direnişi Nasıl Dokuduk Ön Okuma

Kitap Özet

Ünaldı dokuma işçileri 1996 yılı yazında gerçekleştirdikleri bu direnişle ağır sömürü ve baskı koşullarına sigortasız sendikasız ve kuralsız çalışmaya isyan ettiler. 540 işyerinde 30 gün süren Gaziantep Ünaldı dokuma işçileri direnişine 20 bin işçi katıldı. Antep'in 13 ayrı mahallesine yayılmış 600 işyerinin 540'ını kapsayan direniş halı sektöründeki köleci sistemi altüst etti. Direnişi Nasıl Dokuduk ileri yaştaki Şerif Usta'nın gelişmeler karşısındaki mutluluğunu ve örgüt sıcaklığından duyduğu hazzı; "sanayide bana Maça Vakkas derler" diyen enerji ve öfke dolu İşçi Vakkas'ın çabasını; Mikail halfenin 'Talebe Ali'nin teşvikiyle bir işçi toplantısında ilk defa konuşmasını ve heyecanını bulacaksınız.

Henüz okuma çağındaki çocuk işçilerin dramını; gözaltına alınan ve karakolda yapılan aramada cebinde 'milliyetçi' partinin rozeti çıktı diye "senin bunların içinde ne işin var" denilerek polisçe dövülen dokumacı Şükrü halfenin şaşkınlığını; dokumacı çırağı Salih'in ve onlarca işçinin hayatını gözünüzün önüne getireceksiniz. Çay ocağı işleten eski dokumacı halfesi Balık Hüseyin'in direnişteki yerini Dokuma İşçileri Derneği başkanlığına kadar uzanan öyküsünü okuyacaksınız.

Direniş boyunca işçi derneğinin önünü süpüren temizlik işçisi kılıklı polisi; Aczmendi dergâhı üyesi dokuma işçisine din dersi vermeye kalkan 'görevli'yi; grevli toplu sözleşmeli sendika hakkı için açlık grevi sürdüren eğitim emekçilerine götürülecek lahmacun sayısını tartışan işçileri direnişin sıcaklığını yansıtan anlatımlarıyla karşılayacaksınız.
Kitap Ön YüzüKitap Künyesi

Direnişi Nasıl Dokuduk - Ali Karadaş

Evrensel Basım Yayın

» İnceleme

Fiyatı : 1000 TL

Ocak 2012 304 sayfa ISBN: 9786055315009