Vahdeddin'in Sırdaşı Avni Paşa Anlatıyor Kitap Özet - Osman Öndeş Kitapları - Vahdeddin'in Sırdaşı Avni Paşa Anlatıyor Kitap Tanıtım - Vahdeddin'in Sırdaşı Avni Paşa Anlatıyor Kitap Fiyatı - Vahdeddin'in Sırdaşı Avni Paşa Anlatıyor Ön Okuma

Kitap Özet

Bu eser birilerine hoş veya nahoş görünmek için yazılmamıştır. Asıl hedefim ahlâka ve bizden sonra gelecek olan nesle hizmet olduğundan gündeme getirirken ve yazarken bu satırlara nakledilen her şahsiyetin gerçek kimliğiyle anlatılmasına ve bilhassa gerçeklere dayanarak kaydedilmesine dikkat edilmiştir.

-Ahmed Avni Paşa-

Osmanlı İmparatorluğu'nun en zor yılları payitaht işgal altında tahtta her fırsatta "Keşke padişah olmasaydım!" diyen Sultan Vahdeddin ve ölene kadar sultanı yalnız bırakmayan önce Bahriye Nazırı daha sonra siyaseti hiç sevmemesine rağmen başyaver olan gözüpek bir asker Ahmed Avni Paşa. Bu kitap imparatorluğun en zor zamanlarında Milli Mücadele'yi başlatması için Mustafa Kemal Atatürk'ü Anadolu'ya gönderen Sultan Vahdeddin'in ve bütün hazırlıkları yapan Bandırma Vapuru'nu türlü imkansızlıklar içinde Paşa'nın emrine sunan ve en nihayetinde adı vatan haini olarak 150'likler Listesi'ne son anda giren Ahmed Avni Paşa'nın gözüyle bir dönem tasviridir.

Ahmed Avni Paşa Sultan Vahdeddin'i hem saltanatı boyunca hem de San Remo'da sürgünde iken hiç yalnız bırakmamış dikte ettiği her sözü yazmış ve bu defteri ölene dek yanından hiç ayırmamıştır. Kendisi vefat ettikten sonra torunlarına intikal eden ve özenle muhafaza edilen dede yadigârı bu defter yazıldıktan 90 yıl sonra ilk defa okuyucularıyla buluşuyor.

Sultan Vahdeddin'in kayıp hatıratı nerededir?

Mustafa Kemal Paşa'yı Anadolu'da milli hareketi başlatması için kim Samsun'a göndermiştir?

Mustafa Kemal Paşa'yı Samsun'a götüren Bandırma Vapuru'nu kim bulmuş ve emrine vermiştir?

Vatan Haini 150 kişi kimdi ve nasıl seçilmişlerdi?

Bu ve buna benzer birçok sorunun cevabı ilk defa Vahdeddin'in Sırdaşı Avni Paşa Anlatıyor kitabında...
Vahdeddin'in Sırdaşı Avni Paşa Anlatıyor
Osman Öndeş

Timaş Yayınları
Fiyatı : 2000 TL
Ocak 2012
464 sayfa
ISBN: 9786051149295