Geçmiş Ayrıntıda Saklıdır Kitap Özet - Cemil Koçak Kitapları - Geçmiş Ayrıntıda Saklıdır Kitap Tanıtım - Geçmiş Ayrıntıda Saklıdır Kitap Fiyatı - Geçmiş Ayrıntıda Saklıdır Ön Okuma

Kitap Özet

Yakın tarih denildiğinde adı ilk akla gelen târihçilerden Cemil Koçak "Geçmiş Ayrıntıda Saklıdır"da literatürde pek rastlanmayan ama birbirinden değerli bilgiler içeren "eskimiş" anıları günlükleri ve kitapları yeniden hayata döndürüyor. Eskimiş solmuş unutulmuş köşede kalmış zamânında dahi gözden kaçmış bugün ise hatırlanması bile mümkün olmayan dahası yayınlandığı sırada önemli bulunmuşsa da artık terk edilmiş bâzıları tanınmamış bâzıları zor hatırlanabilir kitaplar günlükler gazete tefrikası olup orada kalmış dergi koleksiyonlarında saklanmış anılar kısaca kaybolmuş seslerin yeniden duyulabilmesini sağlıyor. Tüm bunları büyük bir titizlikle yaparken okurlarına geçmişi ayrıntıda aramayı hatırlatıyor. Tarihseverlerin dikkatini çekecek kitaptan bazı başlıklar: İttihatçıların ve itilâfçıların anıları Balkan savaşlarını yaşayanların gözünden anlatan hâtıralar Türkiye'de her geçen gün efsaneleşen Çanakkale'nin gerçek tarihi üzerine eserler Türkiye'de yaşamış asker diplomat ve bilimadamı Almanlar üzerine ayrıntılı bilgiler Milli Şef İsmet İnönü üzerine yazılan ama yayınlanamayan bir biyografinin ilginç hikâyesi Nazi karşıtlarının İstanbul'daki faaliyetleri. Son pâdişah Vahdettin'in torunu Hümeyrâ Özbaş ile ve Türkiye'de görev yapmış Alman subaylarından Hans Rohde'nin oğlu Dieter Rohde ile Türk-Alman ilişkilerinden Hitler Almanyası'na kadar ayrıntılı bilgilerin bulunduğu çarpıcı röportajlar.

"Geçmiş Ayrıntıda Saklıdır" tarihe farklı bir gözle bakmak isteyen ve tarihin yaşayanların gözünden nasıl okunacağını merak eden herkes için ideal bir kaynak niteliğinde.
Geçmiş Ayrıntıda Saklıdır
Cemil Koçak
Timaş Yayınları

Fiyatı : 1750 TL
Ocak 2012
384 sayfa
ISBN: 9786051149325