New York'a Mezar Kitap Özet - Adonis Kitapları - New York'a Mezar Kitap Tanıtım - New York'a Mezar Kitap Fiyatı - New York'a Mezar Ön Okuma

Kitap Özet

Adonis 1986 yılında Paris'te tanıştığımız zaman Arap dünyasının ve Arap dilinin yaşayan en büyük şairiydi. Şimdi 2012 yılında dünyanın yaşayan en büyük şairidir! Benim de içinde yer aldığım bu tarih parseli içinde ve döneminde hiçbir şair onun kadar üç boyutlu yazınsal devrim yapamadı.

Almanlardan Goethe Ödülü'nü aldığı İsveçlilerin Nobel Ödülü'nü alamadığı 2011 yılında dünyanın yaşayan en büyük şairi. Tedbirli davranıp "Dünyanın yaşayan en büyük şairlerinden biri" diyebilirdim. Bilerek demedim!

Benim büyük şairim şiir yazmakla yetinmez onunla doymaz edebiyat ve şiirin tarihi sosyolojisi felsefesiyle de ilgilenir. Adonis araştırma ve denemeleriyle bir işi tam anlamıyla yapıyor. Benim büyük şairim bunlarla da yetinmez ülkesinin ve dünyanın siyaset ve kültür sorunlarıyla da ilgilenir Beyrut'ta 60'lı yıllarda yayımladığı Mavvakif dergisinin adının ifade ettiği tarzda "tavır" alır. Adonis şiirleriyle denemeleriyle gazete yazılarıyla konuşmaları ve demeçleriyle bunu da yapıyor.

New York'a Mezar ile Arap dilinin şiiri geleneğin zincirlerinden kurtulmuş ve çağdaş şiirin doruklarına çıkmıştı. Adonis insan bedenini ruhun mezarı olarak tanımlayan Platoncu felsefenin tersine insan bedenini gerçek yerine yerleştirdi. İsyancı ve devrimci bir beden bir kafa ve bir ruh!

-Özdemir İnce-
New York'a Mezar
Adonis

Can Yayınları
Fiyatı : 850 TL
Ocak 2012
104 sayfa
ISBN: 9789750714139