İnönü Alpat Kitap Özeti - İnönü Alpat Kitapları - Kitap Tanıtım - Kitap Fiyatı - Ön Okuma
Kitap Özet

T'de TİP'i göreceğiz. TİP'in mecliste 15 milletvekiliyle temsil edildiğini öğreneceğiz. Solcu/Sosyalist bir partinin çalışma tarzı söylemi bizde merak uyandıracak. "Bugün niye olmasın?" sorusunu kendimize soracağız.

D'de Deniz Gezmiş'le karşılaşacağız. Onun hayatını okurken yeniyi aramanın içtenliğin hümanizmin haksızlığa başkaldırmanın ne demek olduğunu tarihin ayrıntılarından çekip çıkarmaya çalışacağız ve bu özelliklerin günümüze taşınmasının önemi üzerinde duracağız.

M'de Mahir Çayan'ı bulacağız. Yirmibeş yaşında bir delikanlının fikri açıdan nasıl yoğunlaştığını hangi süreçlerden geçerek solu bir dönem meşgul eden tartışmaların vazgeçilmez ismi olduğunu öğrenmek için başka kaynaklara başvuracağız.

K'de Kızıldere'yi A'da Altı Mayıs' okuyacağız. İnançları uğruna gözünü kırpmadan ölüme giden yirmili yaşlarında onlarca genç bizlere "uğruna ölünesi bir yaşam" olduğunu bir kez daha gösterecek.

D'de Devrimci Yol çıkacak karşımıza. Türkiye solunun bu en kitlesel ve güçlü sol hareketini bir başka açıdan irdeleyeceğiz. Nasıl bu kadar kitleselleştiğini siyaseti nasıl yaptığını araştıracağız.

F'de Fatsa'yı bulacağız ama beraberinde yerel demokrasi yerel yönetim yerel inisiyatifler konusundaki sosyalist yaklaşımı; Fatsa'yı aşarak bugün metropol bir ilçede hayata geçirebileceğimiz tartışacağız.

Y'de Yeraltı Maden-İş'i göreceğiz. Üretenlerin yönetebileceğinin kanıtlandığı; sözün yetkinin kararın çalışanların elinde olduğu bir örnekle yüzyüze geleceğiz. Yeraltı Maden-İş'in Yeniçeltek'te başardığını bugün devasa boyutlara gelmiş ve binlerce işçi çalıştıran işletmelerde nasıl başarabileceğimizi bulup çıkarmaya çalışacağız.

Solcu olmak zor iştir. "Tarihten gelip tarih yazmak" da.

Bu kitabı gerçek sahiplerine adıyorum. Yani bu memlekette bir sol tarih yaratılmasını hayatlarını ortaya koyarak sağlayanlara...

Ölenlere ve ömrü hayatları boyunca çile çekenlere...

Mustafa Suphilere Şefik Hüsnülere Hikmet Kıvılcımlara Mehmet Ali Aybarlara Cenan Bıçakçılara Mahir Çayanlara Deniz Gezmişlere İbrahim Kaypakkayalara Behice Boranlara Fikri Sönmezlere Necjet Adalılara Erdal Erenlere Mustafa Özençlere...

Kitap Ön YüzüKitap Künyesi

Türkiye Solu Sözlüğü - İnönü Alpat


Siyah Beyaz Yayın

» Araştırma
» İnceleme

Fiyatı : 2500 TL

Ocak 2012 350 sayfa ISBN: 9786055646646