Osmanlı Hanedanı Üstüne İncelemeler Kitap Özeti - İsmail Hakkı Uzunçarşılıoğlu Kitapları - İsmail Hakkı Uzunçarşılıoğlu Kitap Tanıtım - Osmanlı Hanedanı Üstüne İncelemeler Kitap Fiyatı - Osmanlı Hanedanı Üstüne İncelemeler Ön Okuma

Kitap Özet


Cumhuriyet dönemi tarihçiliğimizin öncü adlarından İsmail Hakkı Uzunçarşılı'nın makalelerinden ikinci bir demet. Bu kitapta Osman Gazi'den II. Abdülhamid'e kadar Osmanlı hanedanı mensuplarının hem özel hem kamusal kimliklerine ilişkin kısalı uzunlu otuzu aşkın inceleme bir araya getiriliyor. Erken dönem padişahlarının vakfiyeleri; II. Murad'ın uzun vasiyetnamesi; Cem Sultan'ın Avrupa'daki macerasına ilişkin belgeler; Şehzade Korkud'un heyecan dolu hayat hikayesi; Memluk sultanlarına sığınan Osmanlı şehzadeleri; babası Kanuni Sultan Süleyman'a karşı ayaklanan Şehzade Bayezid'le ilgili belgeler; III. Mehmed'in oğlu Şehzade Mahmud'un ölümü; III. Selim'in şehzadeliği sırasında Fransa Kralı XVI. Louis ile mektuplaşması; III. Selim'in veziriazam Koca Yusuf Paşa ile ilişkisi; 1876'da üç ay padişahlık yapan V. Murad'ı Avrupa'ya kaçırma girişimi; V. Murad'ı yeniden tahta çıkarmak için kurulan K. Skalyeri - Aziz Bey Komitesi; V. Murad'ın son hastalığı ve ölümü; II. Abdülhamid'in 1909'da tahttan indirilişi Selanik'teki sürgünlüğü İstanbul'a dönüşü ve ölümü.

Büyük ölçüde arşiv belgelerine dayanan bu incelemelerde birçok konu aydınlığa kavuşturuluyor hiç bilinmeyen özellikler ilk kez açığa çıkartılıyor altı yüzyıl boyunca hanedanın yaşadığı değişim gözler önüne seriliyor. Hepsi de yorulmak bilmez bir bilim adamının usta kaleminden dile getiriliyor.

Kitap Ön YüzüKitap Künyesi
Osmanlı Hanedanı Üstüne İncelemeler - İsmail Hakkı Uzunçarşılıoğlu


(Seçme Makaleler 2)

Yapı Kredi Yayınları

» Tarih

Fiyatı : 5000 TL

Ocak 2012 632 sayfa ISBN: 9789750821509