Begüm Kitap Özet - Kenize Mourad Kitapları - Begüm Kitap Tanıtım - Begüm Kitap Fiyatı - Begüm Ön Okuma

Kitap Özet

Saraydan Sürgüne'nin Yazarı Kenize Mourad'dan yine çok satacak gerçek bir tarihi roman!

1857'de İngilizlere karşı başlayan ayaklanmanın kahramanlarından Müslüman bir kadının gerçek hayat hikâyesi... Begüm'de; aşkın ihanetin onurun özgürlük ve bağımsızlık tutkusunun yani insanı ve hayatı bulacaksınız!

Kenize Mourad Kuzey Hindistan'daki Awadh Krallığı'nın Begüm Hazret Mahal'in çok az bilinen hikâyesini konu ettiği romanında İngiliz işgaline karşı 1857 yılında gerçekleşen ve Begüm'ün bizzat başını çektiği Sipahi Ayaklanması'nı anlatırken bugünün dünyasına da göz ardı edilemeyecek göndermelerde bulunuyor.

Begüm fazla tanınmayan ama cesareti ve kahramanlığıyla Hindistan'ın bağımsızlık savaşında ilk adımı atan benzersiz bir genç kadının romanıdır.

Saraydan Sürgüne Toprağımızın Kokusu adlı kitaplarıyla tanıdığımız Kenizé Mourad bu kez 1856 yılında ülkenin büyük bölümünün mutlak hâkimi olan İngiliz Batı Hint Kumpanyası'nın Kuzey Hindistan'ın en zengin devleti bağımsız Awadh'ı ilhak etmeye bu devletin kralını sürgüne göndermeye kalkmasıyla yol açtığı büyük bir ayaklanmayı anlatıyor. Bu ayaklanmanın lideri ise kralın dördüncü karısıdır.

Awadh Krallığı'nın başkenti olan ihtişamı ve farklı toplumların uyumlu yaşamları nedeniyle "Altın ve Gümüş Şehir" olarak tanınan Lucknow bu ilk bağımsızlığın merkezi olacak; en acımasız katliamlar en inanılmaz yiğitlikler en iğrenç ihanetler aşkların en umutsuzu en yasağı burada yaşanacaktır.

Begüm bir devrimin ruhunun ve unutulmaz bir kadının öyküsü.Bu öyküdeki tarihi olaylar ve kahramanlar gerçektir.Bu destan Kuzey Hindistan'da gücünün doruğundayken günümüz Uttar Pradesh eyaletine denk olan Fransa'nın yarı büyüklüğündeki Awadh Krallığı'nda gelişmiştir.
Begüm
( Bir Devrimin Ruhu )
Kenize Mourad
Everest Yayınları
Fiyatı : 2200 TL
Mayıs 2011
370 sayfa
ISBN: 9789752898752