Simon Bolivar Kitap Özet - John Lynch Kitapları - Simon Bolivar Kitap Tanıtım - Simon Bolivar Kitap Fiyatı - Simon Bolivar Ön Okuma

Kitap Özet

Amerika kıtasının siyasi coğrafyasını değiştiren devrimlerin önderi Simon Bolivar adını taşıyan bir ülke (Bolivya) bulunan nadir kahramanlardandır. Henüz hayattayken Güney ve Orta Amerikalılar tarafından Kurtarıcı olarak tanımlanmıştır. Önde gelen tarihçi John Lynch 19 ve 20. yüzyıldaki devrimci liderleri etkileyen Bolivar'ı kendi döneminin içine oturtarak mitleştirilmekten kurtarıyor ve çağımıza kadar süren etkisinin dinamiklerini keşfediyor.

"Simon Bolivar kısa ama dopdolu bir yaşam sürdü. Altı ülkeyi özgürleştiren bir devrimci ulusal kurtuluşun ilkelerini ortaya atan bir entelektüel amansız bir sömürge savaşını yöneten bir generaldi. En aşırı bağlılık ve nefret duygularını uyandırdı. Birçok İspanyol Amerikalı ondan bir diktatör bir kral olmasını isterken kimileri vatana ihanetle suçladı hatta bazıları öldürmeye çalıştı. Bolivar'ın anısı hem sonraki nesiller için bir ilham kaynağı hem de sürekli bir çekişme alanı oldu. Liberal tarihçilere göre o tiranlığa karşı savaşıyordu. Muhafazakârlar onu kültleştirdiler. Marksistler onu burjuva devriminin lideri sayıp reddettiler. Bolivar hâlâ halkın arzularına tercüman oluyor ve polemiklere konu ediliyor. Partizanlar tarafından sahiplenildi hükümetlerce asimile edildi. Günümüzde Venezuela'da otoriter popülizmin timsali olarak yeniden diriltilişi onun önderliğinin bir başka yorumunu yansıttığı gibi tarihçiyi de tarihin kaydını doğru tutma göreviyle karşı karşıya bırakıyor."
Simon Bolivar

John Lynch
İş Bankası Yayınları
Fiyatı : 3000 TL
Mayıs 2011
460 sayfa
ISBN: 9786053601418