''Safiye Sultan - Sözüm ki Tek Sana Geçmez Celladımsın Ey Zaman'' Osmanlı İmparatorluğu' nun 16. yüzyıla farklı bir ışık düşüren ''üçleme'' nin son cildi:
Bu üç ciltlik romandaki karakterlerin büyük bir bölümü gerçek kişiler tabii olaylar da öyle. Chamberlin Osmanlı tarihinin önemli bir geçiş dönemini bir hadımın ağzından yazmayı tercih etmiş bunu da ''kadın ve erkek dünyasını aynı anda gözlemleyebilecek olan yalnızca onlardı'' diye açıklıyor.
''Safiye Sultan''ın üçüncü cildinde haremde yaşanan olaylar doruğa tırmanırken entrikaların sır perdesi sonunda aralanıyor. II. Selim ve III. Murad ardından da III. Mehmed' in iktidarları döneminde zaman kanatlanıyor sanki. Bir yanda dünya güç dengesinde meydana gelen çatışmalar ve savaşlar diğer yanda harem içinde sürüp giden ölümcül entrikalar... Merdivenlerden atılan bebekler denizin dibini boylayan cariyeler hançerlenen sadrazamlar... Ve birbirinden çarpıcı sorular: Sokullu' yu kim neden öldürttü? Sultan Selim gerçekten de hamamda kayıp başını taşa çarparak mı can verdi? Kanuni' nin torunu Sultan kızı İsmihan neden hep ölü doğumlar yapıyordu?
Ya Safiye Sultan?...
Güç ve iktidardan başka hiçbir şeye değer vermeyen Safiye sonunda muradına eriyor mu?...
Bütün soruların yanıtı bu son ciltte!...