Bilişim teknolojisinde kaydedilen olağanüstü gelişmeye yol açan ilk Kennedy oldu. J.F. Kennedy. O zaman diyeceksiniz; Kennedy 1963’de vuruldu bunların çıkması ise 1980’den sonra.
Kennedy’nin ne dahli var bunda? Kennedy milletine hedef gösterdi; dedi ki: “10 yıl içinde aya gideceğiz”. O zamanlar herkes “Olur mu?” dediyse de Kennedy bu hedefi gösterdi. Kaynak sağlandı; büyük çapta ve birçok sanayi birçok üniversite bir çok araştırıcı herkes hedef için gerekli olan bir sürü bilim ve teknolojileri geliştirmek üzere çalışmaya başladı.
Şimdi füzeleri göndermek için biliyorsunuz bir güdüm sistemi lazım ve bunu da yönetecek bilgisayarlar lazım. Şu iki oda dolusu bilgisayarı füzeye koyarsak yerinden kımıldayamaz onun için küçük olması gerekiyordu.
O sıralarda zaten “geçirgeç” yani “transistor” icat edilmişti; onu da kullanarak çok küçük ama güçlü bilgisayarlar yapıldı bu uzay meselesi için ve bu gelişme sırasında bir sürü yan sanayii doğdu bir sürü yan gelişme oldu. Ay’la hiç alakası olmadığı halde. “Çok büyük iş. Olur mu?” Aya gitmek de öyle oldu; adam 10 sene dedi 7 sene de bitti.