Kitap Özet


Şiiri bir yönüyle yaşanmışlıkların sade ve adil bir tanığı olarak da tanımlayabiliriz. Bu yüzden olsa gerek az ve öz konuşur o. Kimi zaman keskin bir bıçağın sırtındaymış gibi meramını çığlık çığlığa dillendirse de estetik edasından asla vazgeçmez. Sözünü söyler ve susar. Sesinin çağlarca yankılanacağını iyi bilir. Yazın türleri arasında onu ayrıcalıklı kılan özelliklerinden biri de bu değil mi zaten?

Elinizdeki kitapta yer alan şiirlerin çoğu muktedirlerin marifetiyle Türkiye'nin karanlıklara boğulmak istendiği düş kurmanın yasaklandığı 'Alıcıkuşların güvercin sürüsüne ölümcül dalışlar yaptığı' ama asil direnişlerin de sergilendiği 12 Eylül sonrasının cuntalı yıllarında kaleme alınmıştır.

Yurduşen Tuna genç ve asi bir devrimci olarak bu yılları cuntanın hapishanelerinde geçirmiş olup bitenlere doğrudan tanıklık etmiştir. Şiirlerinde belirgin olarak göze çarpan devrimci duruş adil ve özgür bir dünya arayışı sorgulamalar düşlemeler özlemler hüzünler önemli ölçüde bu yılların pratiklerinden beslenmiştir.

"şimdi gece yakındır

ay ışıldar bulutlar arasından

az biraz huysuzlanır

yakamozlar tutunur kirpiklerine

saçlarını savurur deli rüzgâr

gözlerin dokunur gözlerime"

(Tanıtım Bülteninden)Kitap Ön Yüzü


Kitap Künyesi


Erguvanlar Ağlıyor - Yurduşen Tuna

Telos Yayıncılık

» Şiir
» Edebiyat

Fiyatı : 800 TL

Ağustos 2012 104 sayfa ISBN: 9789755452661