Kürecik’te Güneş Geç Doğar


Kürecik’te Güneş Geç Doğar” Hasan Çerçioğlu’nun ilk romanı. Çerçioğlu devrimci gelenekten gelen bir yazar. Diyarbakır İlköğretmen Okulunu bitirdikten sonra mühendislik öğrenimi yapmış uzun yıllar Karayolları’nda özel sektörde çalışmış ve emekliye ayrılmıştır. İnsan hakları savunucularındandır. Türkiye İnsan Hakları Kurumu Vakfı’nın yönetim kurulu üyesidir. Devrimci dünya görüşünden ödün vermeyen bir arkadaşımızdır.

Hasan Çerçioğlu emekliye ayrıldıktan sonra yazınsal ve ekinsel birikimini roman yazarak değerlendirmek istemiş. 1960 Anayasası ile başlayan toplumsalcı (sosyalist) örgütlenmenin içinde yer almıştır. Kendi memleketi olan Kürecik’te (Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı 24 parça köyü içeren yurt parçası) 1965-1980 yılları arasında yaşanan devrimci hareketiKürecik’te Güneş Geç Doğar”
adlı romanında anlatıyor.

Romanın sağlam bir kurgusu var. Olaylar ana olayın yörüngesinde gelişiyor. Kürecik’te uyanan okuma coşkusu yeni yeni ortaya çıkan lumpen burjuvazi tarafından bastırılmaya çalışılıyor. Ancak kız ve erkek gençlik bu yoz sınıfın engellerini aşıyor. Kürecik bucağı (o yıllarda bucak) tümüyle Alevi’dir. Yoksulluk ve yoksunluk içinde devrimci düşünceyi özümsemeye çalışan bir halkın faşist güçlerle savaşımını abartmadan anlatıyor Hasan Çerçioğlu. Soruna tarihsel kökleriyle bakıyor. Osmanlı’nın Alevilik’e bakışını ve Aleviler’e uyguladığı baskıyı romanı sarsmadan ele alıyor yer yer. Cumhuriyet’in kazanımlarını yoğun olarak işliyor. Aleviler’in neden sol öğretiye yöneldiklerini tarihsel gelişim sürecinde işliyor.Kürecik devrimci hareketin geliştiği önemli bir yurt köşesidir. 12 Mart faşist darbesinden kaçan birçok devrimci genç Kürecik’e sığınmıştır. Hasan Çerçioğlu bu gelişmelerin içinde yaşamış yaşantının içinden yazmış. Sağlıklı devrimcileri

yazdığı gibi devrimci öğretiyi yozlaştırarak köylüyü Cumhuriyet’e karşı kışkırtan tarihsel ve toplumsal bilinçten yoksun devrimcileri de işlemiştir. Ama romanın toplumsalcı gerçekçi gelişimini engellememiştir. Kurgu tümüyle olumlama üzerine kurulmuştur. Kürecik’te Güneş Geç Doğar yazınımıza yeni değerler katacak bir yapıttır. Yazınımız yeni bir roman ile tanışıyor. (VECİHİ TİMUROĞLU)

BERFİN BASIN YAYIN VE TİC. LTD. ŞTİ.
Cağaloğlu Yokuşu Evren Han No: 29 / 62
34112 Cağaloğlu / İstanbul
Tel: (0212) 513 79 00 Faks: (0212) 512 37 20
e-posta: Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Berfin Basın Yayın