Kitap Özet

Sorumlu az ötedeki dosyaları karıştırdı bir süre. Sonra yakılacak yeni bir ölü için açılmış fırından çevreye yayılan alevlerin gürültüsü arasında bağırdı: "Türkmüş... Patentli vazoya koy." Adam yeni vazonun karnına baktı. Patent açık seçik okunabiliyordu: "Made in Germany."

Everest Yayınları Türkçe edebiyatın usta kalemlerinden biri olan Bekir Yıldız'ın kitaplarını Sahipsizler/Dünyadan Bir Atlı Geçti ile yayımlamaya devam ediyor.

Kitaptaki hikâyelerin merkezinde Bekir Yıldız'ın "tipik" meseleleri var: gurbet göç töre yoksulluk... İşçi olarak geldiği Almanya'da ölen ve ailesinden ayrı olduğu için sahipsiz kabul edilip bedeni yakılarak külleri ülkesine gönderilen Ragıp Baba... Tecavüze uğradığı için töre cinayetlerine kurban giden Anadolu kadınları... Çalışmak için ülkelerini terk etmek zorunda kalan ve pek çok zorluklar çeken gurbetçiler "Alamancılar"...

Bu "yerel" meselelerin yanında Bekir Yıldız Hitler öncülüğünde Almanya'da tesis edilen faşizmin yakıcı yıkıcı ve soykırımcı hakikatlerini de hikâye ediyor.

(Tanıtım Bülteninden)
Sahipsizler - Dünyadan Bir Atlı Geçti
Bekir Yıldız
Everest Yayınları / Öykü Dizisi
Yayına Hazırlayan : Aylin Samancı
Kapak : Utku Lomlu
Türkçe
130 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 20 cm
İstanbul 2012 1. Basım
ISBN : 9786051411811
Etiket Fiyatı : 900 TL (KDV Dahil)