Kitap Özet

Bence dünya var olduğundan bugüne değin insan ne yaptıysa içindeki yalnızlığı yok etmek için yapmıştır. Âdem Havva'yı neden buldu? Savaşların barışların buluşların ana kaynağı insanoğlunun kendi içindeki yalnızlığı öldürme isteği değil midir? Sevdiğine koşmak bir bakıma içindeki yalnızlığı eritebileceğin kişiye koşmak anlamına gelmiyor mu? Sevmediğin birinden kaçmak da seni yalnızlığa iten birinden kaçmak demek değil midir? Bu küçücük çocuk neden sıkı sıkıya sarılır annesinin eline? Bu kız bu oğlan neden sarmaş dolaş gezinirler? Biraz önce önümden geçen yaşlı romatizmalı karı koca neden sarılmışlardı birbirlerinin beline? Aşk mıydı?

Herkes kendi yalnızlığından kaçıyor. Herkes panik halinde tutunacak bir el bir kol sıcak bir beden arıyor. Bir ses bir kıpırtı bir soluk...

Kim ne derse desin yalnızlığın katı soğukluğunun en az duyulduğu yer gözaltıdır. Yalnız olmadığını insan gözaltındayken kavrar. Varlığın tüm seslere açıktır tüm devinimlere. Dışarıdayken duyamadığın pek çok sesi algılarsın. Binlerce kez görüp de etkilenmediğin devinimlere binlerce yorumlar yaparsın. Başkalarının acıları sevinçleri istemesen de sıvanır her yanına. Çoğalır çoğalır çoğalırsın.

Aysın Uğur Kezer Sevgiye Yürek Gerek adlı bu kitabında 12 Eylül 1980 darbesini öncesiyle sonrasıyla sorguluyor. Takipler sorgular işkenceler tutukluluklar... Bir "karabasan" dönemi Seçil'in dünyasından okurlara ulaştırılıyor. Özellikle de insan ve toplum yaşamındaki derin sarsıntıları aile kurumunu kadın-erkek ilişkilerini sorguluyor.
Sevgiye Yürek Gerek
Aysın Uğur Kezer
Kurgu Kültür Merkezi Yayınları
Fiyatı : 1500 TL
Mayıs 2012
158 sayfa
ISBN: 9786055295103