Bir kasım ayıydı. Güneş çoktan batmış her yeri zifiri karanlığa bırakmıştı. Soğuktu yağmur yağıyordu. Yağan her yağmur damlası geleceğinde habercisiydi. Soğuktu herkes gibi her şey gibi…

Bir sigara yakmalıyım diye düşündü. Sonra vazgeçti belki bir bardak kahve ile daha iyi giderdi. Belki de çayla. Belki de artık bırakmalıydı bu mereti içmemeliydi. Kalbide zaten atmıyordu artık eskisi gibi. Bir yumru takılıyor gibiydi damarlarına bir kırık cam parçası acı veren veya verebilecek herhangi bir şey… Tüm bunlar işlerin kötüye doğru gittiğinin habercisiydi her şey tamamdı da bir bu eksikti. Geldiği zaman her şey üst üste gelirdi. En son ne zaman kendini gerçek manada iyi hissetmişti? Bilmiyordu. Kaldı ki çoğu şeyi hatırlayamıyordu bile. Sabah kalkıyor oturuyor yemek yiyor ve uyuyordu. Evet onun için hayat sadece buydu.

Boşuboşunalığın zehri beyninde dolaşırken aklına böyle şeyler getirirdi. Bu bir rutindi. Kendini her defasında sorgular yerden yere vurur aşağılar ama düzelmek için hiçbir şey yapmazdı. Çünkü onun sigarası vardı. Yeteri kadar düşünüp efkârlanınca bir tane yakar keyfine bakardı. Belki de tek eğlencesi buydu o yüzdendi bu ritüel.

Çayını hazırladı küçük bir yudum aldı. Tadı yavaş yavaş dilinde dolaşırken bir sigara yaktı. Kocaman bir nefes çekti. Bu eşsiz aroma yavaş yavaş damağından tüm vücuduna dağılıyordu. Bir an sigarasının dumanına baktı. Bütün bu gereksizliği yetmezmiş gibi sanki dünyaya çok yararı varmış gibi bir de bununla havayı kirletiyordu. Nefes alıp vererek kirlettiği yetmiyormuş gibi bir de bunu yapıyordu. Belki de soluduğu son kirli hava artık atmosferi yok edecek ve tüm canlılığın sonunu getirecekti. Artık abartıyordu bunun farkındaydı. Gülümsedi çayından bir yudum daha aldı. Camdan dışarı doğru baktı. Yürüyen insanları inceledi uzun uzun… Kimse konuşmadan sessiz sessiz koşuşturuyordu. Durmaksızın durmadan… Yüzler mutsuzdu ya da mutluydu. Tam anlam veremiyor evet işte böyledir diyemiyordu. Belki de soğuktandır dedi kendi kendine. Soğuk dondurmuştu belki de bütün kalpleri. Duygular artık olmadığı için tüm yüzler tekdüzeydi. Yolun karşısındaki cama gözü ilişti. Bu bir kafeydi. Sahi en son buraya ne zaman gitmişti? Bilmiyordu. İçerdeki insanların yüzlerini süzüyor dışardaki insanların yüzlerinden pekte bir fark göremiyordu. Biraz daha parlaktı o da ellerinde tuttukları kocaman cihazlardandı. Onlar da konuşmuyor hissetmiyordu. Demek sorun kasım ayının getirdiği buz gibi havada değil diye düşündü. Öyle olsaydı bütün kalpler donmaz herkes aynı yüz halini almazdı. “Kitleler halinde yaşarken bu kadar yalnızlaşmazlardı.” En kötüsü de artık insanlar buna alışmıştı.