Doğurganlığı artıran vitamin ve mineraller

Bazı vitamin ve mineraller doğurganlığı artırarak hamile kalmanızı kolaylaştırır. Siz de gebelik düşünüyorsanız bu habere mutlaka kulak verin.


Mükemmel bir dünyada her kadının günlük multivitamin alması gerekiyor. Eğer siz hamile kalmaya çalışıyorsanız hamile kalabilmek bebeğin gelişimi ve bebeğin sağlığı için alacağınız vitaminler ve takviyelere daha fazla dikkat etmeniz gerekiyor.
Mayo Clinik uzmanları anne adaylarının vitaminleri takviye şeklinde almalarını önermiyor. Bunun yerine yediklerine ve içtiklerine dikkat ederek çok daha sağlıklı olunabileceğini belirtiyorlar.
Peki hamilelik öncesinde ve hamilelikte hangi vitaminlere ihtiyaç var ve bu vitaminler hangi yiyeceklerden alınabilir?
Beta karoten

Ne yapar: Bu çok önemli fitobesin hamile olduğunuzda muhtemelen erken düşüğü engelleyerek hormonların düzenlenmesine yardımcı olur.
Nelerde bulunur: Havuç kavun balkabağı tatlı patates ıspanak brokoli lahana
B vitaminleri

Ne yapar: B vitaminleri tüm grubu yumurtlamaya yardımcı olur. Özellikle B6 hamileliği sürdürmek için gerekli olan progesteron düzeyini artırır.
Nelerde bulunur: Nohut kepekli tahıllar yapraklı yeşillikler et ve yumurta
Bromelain

Ne yapar: Bu enzimlerin öncelikle vücutta proteini sindirir ve aynı zamanda bir döllenmiş yumurtanın implantasyonuna yardımcı olmaktadır. Doğru yumurtlama olduktan sonra yeterli miktarda alımı bunun için önemlidir.
Nelerde bulunur: Sadece ananasta bulunur.
C vitamini

Ne yapar: Bu bağışıklık artırıcı vitamini demir emilimini ve progesteron üretimini teşvik etmektedir. Luteal faz defekti yetersiz progesteron ile karakterize sorunu bulunan kadınlar için C vitamini doğurganlığı arttırır. Sperm sağlığını ve hareketliliğini artırmaya yardımcı olur.
Nelerde bulunur: Narenciye mango domates çilek kiraz bezelye ve patates

Kolin

Ne yapar: Bebek ve annenin beyin sağlığı için harika suda çözünür bir besindir. Kolin Sakat doğumları azaltmaktadır
Nelerde bulunur: Yumurta sarısı ve karnabahar
Koenzim Q10 (CoQ10)
Ne yapar: Bu doğal enzim Kalp sağlığı için süperstar takviyedir. Yumurta ve sperm kalitesinin yaşa bağlı olarak azalmasını önleyebilir. Hayvanlar üzerinden yapılan testler bunu göstermektedir.
Nelerde bulunur: Balık kalp ve böbrek gibi organ etleri buğday tohumu
D vitamini

Ne yapar: D vitamini yağda eriyen bir vitamindir. Seks hormonlarının düzgün üretimi için hayati önem taşımaktadır.
Araştırmalar infertil kadınlarda genellikle D vitamini seviyesinin düşük olduğu saptanmıştır. Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinde yapılan bir çalışmaya göre kadınların büyük bölümünde D vitamini düşük seviyededir. D vitamini genel doğurganlığı iyileştirirken vücuttaki iltihabı azaltır.
Nelerde bulunur: Güneş somon uskumru ve ton balığı yağı güçlendirilmiş süt ürünleri
E vitamini

Ne yapar: Uzmanlar yumurtanın gelişmesinde etrafında bulunan sıvının önemli olduğunu belirtiyorlar. Bu sıvıda önemli miktarda E vitamini bulunuyor. E vitamini aynı zamanda sperm sağlığını artırmaya yardımcı olur. Ayrıca iki cinsiyet için antioksidan özellikleri vardır.
Nelerde bulunur: Avokado buğday tohumu yağı tatlı patates yapraklı yeşillikler kepekli tahıllar badem fıstık ve fındık
Folik asit

Ne yapar: Folik asit aslında B9 olarak bilinen B grubu vitaminlerin folat sentetik formudur. Folik asit bebeğin düzgün nöral tüp yoluna girmesini sağlar. Bu durum hamile kalmak kadınlar için çok önemlidir. Genellikle doktorlar tarafından folik asit ilaçları verilir. Özellikle Amerikada kadınlar yeterli folat almadıkları için takviyelere yönelinir. Bu nedenle günde en az 400 mcg (mikrogram) bir takviye almak kadınların hamile kalması için önemlidir. Folik asit erkeklerin sperm sayısını arttırmaktadır.
Kaliforniya Berkeley Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada diyetlerinde folik asit alan erkeklerin spermleri yüzde 20 oranında daha fazladır.
Nelerde bulunur: Fasulye portakal suyu yeşil yapraklı sebzeler ve zenginleştirilmiş tahıl
Demir

Ne yapar: Gebelik genellikle kadınları anemik hale getirir. Eğer hamile kalmadan önce demir seviyesi bir kadında düşük ise yumurtlama sorunları yaşaması muhtemeldir.
Nelerde bulunur: Et yumurta balık fasulye domates pancar brokoli ıspanak kabak ve tam tahıllı gevrekler
Omega-3 yağ asitleri

Ne yapar: İnsan vücudu doğal olarak üretmez. Omağe 3 yağ asitleri rahim kan akışını artırır yumurtanın serbest kalmasını sağlar ve hormonları dengeler. Ön çalışmalar fetal beyin gelişimi ve IQ seviyesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Nelerde bulunur: Tavuk keten tohumu keten tohumu yağı somon uskumru morina sardalye hamsi ringa ceviz ve yumurta.
Selenyum

Ne yapar: Erkeklerde sperm hareketliliğini kadınlarda ise östrojenı artırır.
Nelerde bulunur: Bezelye fındık yapraklı yeşillikler kepekli tahıllar ve balık
Çinko

Ne yapar: Çinko sperm hareketliliğini artırmaya yardımcı olur ve sperm genel kalitesini artırı. Kadın üreme sağlığı içinde aynı derecede önemlidir. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri erken düşükle çinkonun düşük seviyede olmasının ilişkili olduğunu belirtiyor.
Nelerde bulunur: İstiridye balık et yumurta kümes hayvanları buğday tohumu ve kabak çekirdeği