Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Varikosel Nedir? Varikosel Nasıl Tedavi Edilir?

  Erkek infertilite(kısırlık) tedavisinde karşılaşılan en sık sorunlardan biri varikoseldir. Varikosel testis kanını boşaltan toplar damarlarının genişlemesine verilen isimdir.Yumurtalık (haya veya testis)ların kanını götüren toplardamarlar şebekesinin genişlemesi. Damarlar uzamış ve kıvrıntılı hale gelmiştir. Genellikle 15-35 yaşları arasında ve % 98 sol taraftadır. Sağda ise karın veya böbrek kanseri açısından hasta değerlendirilmelidir. Damar duvarları serttir ve küçük miktarda iltihabî hâdise yıllar süresince damar duvarında meydana gelir. Genellikle belirti vermez. Nâdiren torbada rahatsızlık ve ağrı olur ki torbaların askıya alınmasıyla rahatsızlık ve ağrı giderilebilir.

  Sperm yapımının varikosel ile ilgisi vardır. Varikosellilerde sperm sayısında ve özellikle sperm hareketliliğinde azalma tespit edilmiştir. Varikosel ameliyatından sonra % 80 belirgin düzelme kısır erkeklerde % 35 çocuk sâhibi olabilme oranı tespit edilmiştir.

  Tedâvide spermatik toplardamarın yüksek bağlanması genellikle uygulanan ameliyat olmasına rağmen bâzıları varikoselin torbadan direkt alınmasını tavsiye etmektedirler.

  Türkiye'de infertilitenin (kısırlık) genellikle kadın kaynaklı olduğu düşünüldüğünden bu şikayetle hekime öncelikle kadınlar başvurmaktadır. Oysa infertilite olgularının üçte birinde erkek üçte birinde kadın üçte birinde ise hem erkek hem kadın faktörleri birlikte sorumludur. Yani sonuç olarak infertil çiftlerin yaklaşık yarısında erkek sorumludur.

  Evli bir çiftin 1 yıl süreyle herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulamamalarına ve düzenli normal bir cinsel yaşantıları olmasına rağmen gebeliğin oluşmamasına infertilite denilmektedir.

  Ülkemizde infertilitenin genellikle kadın kaynaklı olduğu düşünüldüğünden bu şikayetle hekime öncelikle kadınlar başvurmaktadır. Oysa infertilite olgularının üçte birinde erkek üçte birinde kadın üçte birinde ise hem erkek hem kadın faktörleri birlikte sorumludur. Yani sonuç olarak infertil çiftlerin yaklaşık yarısında erkek sorumludur ve bu sebeple kadın ile erkek birlikte değerlendirilmelidir.

  Sperm analizi erkeğin infertilite değerlendirilmesinde en önemli tetkik olmakla birlikte kişileri kesin olarak çocuk sahibi olur veya olmaz şeklinde tanımlayamaz. Bütün sperm değerleri normal olan infertil erkekler olabildiği gibi sperm değerleri normalden düşük ama çocuk sahibi olan erkekler de olabilir. Farklı laboratuar ve tetkikler ile yapılan analizlerde ve kişinin değişik spermiogramlarında farklı sonuçlar elde edilebileceği göz önünde tutulmalı ve mümkünse en az iki spermiogram birlikte değerlendirilmelidir.

  Varikosel nedir her zaman bir kısırlık nedeni midir?

  Varikosel tıp biliminde panpiniform pleksus dediğimiz testis toplardamarlarının genişlemesi ve kanın geriye kaçağı olarak tanımlanabilir. Varikoselli erkeklerin yüzde ellisinin sperm analizinde bozukluk olmasına karşın varikoselli bir çok erkek çocuk sahibidir. Yani varikoselli olan her erkek kısır değildir.

  Günümüzde en çok üzerinde durulan görüş varikoselin kan akımı ve ısısını artırarak sperm üretimini bozduğu şeklindedir.

  Belirtileri

  Bazı hastalarda genellikle hareket sonrasında testis üzerinde ve kasıkta ağrı ile kendini gösterir. İleri derecede varikoseli olan bazı hastalar testisin yukarısında ve arkasında genişlemiş ven topaklarının oluşturduğu kabarıklık nedeni ile hekime başvurur. Çoğu vakada ise herhangi bir belirti vermez.

  Teşhis

  İleri derecede varikosel teşhisi yalnızca muayene ile yapılır ve ilave tetkik gerekmez. Fakat; spermiogramlarında sorun olan spermiogramı normal olmasına rağmen eşinde sorun saptanamayan muayene ile tek taraflı varikosel saptandığında diğer tarafın tetkiki için varikosel ameliyatı uygulanmasına rağmen çocuk sahibi olamayan gibi hafif dereceli varikosel teşhisleri için renkli doppler ultrasonografi gereklidir.

  Tedavi gören her hasta çocuk sahibi olabilir mi?

  Varikosel tedavisi ameliyatla varikosel damarların bağlanmasından ibarettir. Erkek infertilite tedavisinde varikosel ameliyatı en çok uygulanan metoddur. Ameliyat hastalarının yaklaşık üçte ikisinde sperm kalitesini iyileştirir ve gebelik şansını bir kat artırır. Fakat ne yazık ki her ameliyat olan hasta çocuk sahibi olamaz.

  Hangi hastalar ameliyat edilmelidir?

  # Evli çocuk sahibi olamayan spermiogramı bozuk olan muayene veya renkli doppler ultrosonografi ile varikosel teşhis edilen hastalar

  # Gençlerde veya ergenlik çağındaki çocuklarda muayene ile ileri derecede varikosel teşhis edilip testislerde küçülmeye veya ilerleyen yıllarda sperm üretiminde bozulmaya yol açacağı düşünülen hastalar Varikoseli olan ve testis üzerinde şiddetli ağrı yakınması olan hastalar ameliyat edilebilir.

  Sonuç olarak şunu da söylemekte yarar vardır. Varikosel hayatı tehdit eden bir rahatsızlık değildir. Çocuk sahibi olan ve ağrı yakınması olmayan kişilerde tedavi gerekli değildir.

  Eriskin erkeklerin %25 kadarında varikosel bulunur. Genel olarak varikosel erkeklerde kısırlığın en sık sebebi olarak kabul edilir.

  Sıklıkla sol taraf testisinde görülür.

  Nadiren sadece sağ tarafta veya her iki tarafta da görülebilir (%10-15).

  Sol taraftaki toplar damarın sağdakinden 10 cm daha uzun oluşu solda daha sık görülmesinin nedenlerinden biri olabilir.|Testislerin üst kısmında-yanda skrotumun (torbanın) içinde kıvrımlar halinde şişlik hissedilir.

  Bazı varikoseller ağrı sebebi olabilirler. Ağrıdan kurtulmak için testislerin sarkması ve dolayısıyla damarın gerilmesini önlemek gerekir. Bu amaçla sporcuların kullandığı süspansuvarlar önerilebilir.

  Varikosel testise baskı yaparak testis çapının küçülmesine sebep olabilir.
  Varikosel hastalığında erkeklerin çocuk yapma kabiliyeti testisteki kan dolaşımının bozulmasına bağlı olarak azalabilir.

  Bir çok hasta bu durumdan sonra kısırlık sebebi aranırken saptanır.
  Hastalık testis dokusunu ne kadar bozarsa ve testis ne kadar küçülürse çocuk yapma kabiliyeti o kadar azalır. |Varikoselin sperm üretim yeteneğini bozup bozmadığının araştırılması için tahlil yapılması gerekir. Spermiogram adı verilen tahlil bozukluk derecesine göre ameliyat gerekebilir. |Varikosel için mevcut tek tedavi yöntemi ameliyattır.

  Bir kez varikosel tanısı konulursa hastalık mutlaka cerrahi olarak düzeltilmelidir. Ameliyatda genişlemiş testis toplar damarları bağlanır ve problem ortadan kaldırılır. Operasyondan sonra varikosel tekrar oluşabilir ve yeni tedaviye gereksinim duyulabilir.

  Eğer çocuk sahibi olamama varikosele bağlı ise ve geç kalınmamışsa tedaviden sonra bir kaç ay içinde başarılı sonuçar elde edilebilir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ancak son yıllarda yapılan araştırmalara göre infertilite (kısırlık) vakalarının yaklaşık üçte biri erkek faktörüne bağlıdır. Erkek infertilitesi vakasında en sık görülen nedenlerin başında Varikosel geliyor. Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr.Numan Bayazıt Varikosel ve kısırlık ilişkisi ile ilgili bilgi verdi.
  Varikosel skrotum adı verilen yumurtalık torbalarında ve yumurtalıkların etrafında oluşan genişlemiş varisli damarlardır. Bu rahatsızlık her iki testiste de görülebilir. Ancak anatomik komşulukları dolayısı ile sol testiste görülme oranı % 85 sağ testiste görülme oranı ise % 15 civarındadır. Bir taraftaki varikosel genellikle diğer testisi de etkilemektedir.

  Normal popülasyonda erkeklerin %10- 20sinde infertil erkeklerin ise % 60'ın da varikosel vardır.
  Varikosel sol tarafta daha sık görülür. Her 6 erkekten 1inde saptanan bu durum çoğu zaman hiçbir belirti vermez. Ancak bazen aşağıdaki belirtiler görülebilir:

  -Testislerde ağrı
  -Testislerde küçülme
  -Testislerde dolgunluk hissi
  -İnfertilite (kısırlık)
  -Gözle görülebilen genişlemiş damarlar
  -Ele gelen genişlemiş damarlar

  Varikosel testislerdeki kanı boşaltan toplardamarların genişleyip varisleşmesidir. Varisleşmiş bu damarların içlerinde bulunan ve kan dolaşımının tek yöne doğru olmasını sağlayan kapakçıklar işlevlerini kaybettikleri için kirli kanın testislere doğru geri akmasına mani olamazlar. Bu durum testislerde ısı ve toksik madde artışına sonuçta sonuçta da sperm üretiminde aksaklıklara neden olabilmektedir.

  Önce Kısırlığı Tespit İçin;
  Sperm miktarı erkeklerde üretkenliğin en önemli göstergelerinden biri olarak kabul edilmiştir. Çocuk sahibi olmak isteyen ve bunda sıkıntı yaşayan erkeklere ilk spermiogram testi uygulanmaktadır. Bu test spermlerle ilgili tüm detayların görülmesine imkan tanır.Test ancak hastane ya da laboratuar ortamında yapılabilir.Babystart FertilCount Erkek Kısırlık Testi semendeki sperm sayısı ve konsantrasyonu durumu için yapılan hızlı bir testtir.Birçok erkek kısırlığı hala bir tabu olarak gördüğü için bu testi evlerinde kendileri rahatlıkla uygulayabilirler. Erkek Kısırlık Test Kiti sperm sayısının Dünya Sağlık Örgütü'nün belirlemiş olduğu 20 Milyon sınırdan fazla ya da az olduğunu gösteren evde yapılan tek testtir. Pozitif sonuç üretkenliği garantilemese de iyi bir haber olarak değerlendirilir. Negatif sonuç ise tamam ile kötü bir haber olarak değerlendirilmez. Bu durumda erkeğin doktora gitmesi tavsiye edilir. En azından çiftin çocuk sahibi olması için aylarca sürecek sonuç alamayacağı çalışmalar önlenmiş olur.

  VARİKOSEL NE ZAMAN TEDAVİ EDİLMELİDİR?
  Varikosel ameliyatlarının kısırlık tedavisindeki faydası tartışmalıdır. Bu konuda tavsiyeleri dikkate alınan Avrupa ve Amerikanın kısırlık ve üroloji derneklerinin bazıları infertilite tedavisinde varikosel operasyonunun yeri olmadığını belirtirken bazıları da belirli durumlarda denenmesi gerektiğini savunurlar. Ameliyat önermek için öncelikle sperm parametrelerinden birinde bozukluk olması gerektiği açıktır. Spermi normal olduğu halde sadece çocuğu olmuyor diye varikosel ameliyatı yapılmaz. Ancak sperm parametrelerinin çok bozuk olduğu durumlarda da iyi sonuç vermesi pek beklenmez. Kadının ek bir problemi varsa veya yaşı 35in üzerinde ise gene varikosel ameliyatı ile vakit kaybetmemek gerekir.

  Kısırlık toplumda çok sık rastlanan bir durum mudur?
  İnfertilite oranı toplumda % 10-15 arasında görülmektedir. Çocuk sahibi olamayan ailelerin 1/3ünde erkekte sorun varken 1/3ünde kadında sorun saptanmaktadır. Geri kalan 1/3te ise her ikisinde de problemler mevcuttur. Ancak hemen söylemek gerekir ki yapılan infertil çiftlerin yaklaşık yüzde 15inde kesin neden saptanamamaktadır ve bu hasta grubu açıklanamayan kısırlık olarak adlandırılmaktadır.

  Erkek kısırlığının ameliyat ile düzeltilebilen başka nedenleri var mıdır?
  Evet vardır. Özellikle sperm kanalının prostat içerisinden geçtiği kısımda oluşan kist taş-kireçlenme ve darlıklarda tıkalı bölgenin cerrahi olarak ortadan kaldırılması ile kısırlık tedavisi uygun hastalarda mümkün olabilmektedir.

  Diğer düzeylerdeki tıkanıklık bölgeleri ise mikroskop altında bulunup çıkartılır geri kalan sağlam bölgeler birbirine yeniden ucuca getirilip dikilerek meninin doğal yolla dışarı atılması sağlanır.

  Kısırlık şikayeti olan erkeklerin ne kadarında varikosel bulunmaktadır?
  İnfertil (kısır) erkeklerin % 40-60'ında varikosel bulunur. Bu oran sağlıklı popülasyonda %10-20dir.
  Kısırlık üzerinde etkisi olan hastalık dışı nedenler var mıdır ?
  Evet vardır.

  Sigara: Sperm sayı ve hareketliliğini düşürür ve spermin normal yapısını bozar.
  Alkol: Aşırı alkol alımı sperm sayısını düşürür ve anormal sperm üretimine yol açar.
  Testis ısısı: Erkeklerde testis ısısı vücut ısısından düşüktür.
  Testis ısısı artarsa sperm üretimi azalır. Yüksek ateş sıcak çevrede; çalışma sauna ve dar pantolon giyme testis ısısını arttırabilir.
  Aşırı kilo : Testis ısısının artmasına ve sperm sayısının azalmasına yol açar.
  Aşırı egzersiz : Hormon üretimini azaltarak infertiliteye sebep olabilir.
  İlaçlar : Bazı tansiyon ve ülser ilaçları sperm sayısını düşürebilir ve cinsel arzuyu azaltabilir.
  Kadın Hastalıkları-Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı
  Op.Dr.Numan Bayazıt

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş