Kahve ve tereyağı tüp bebek başarısını düşürüyor!

Üreme uzmanları günlük diyetinde yüksek miktarda kahve tereyağı yağlı et ve peynir olan kadınların tüp bebek tedavisindeki başarı oranlarının daha düşük olduğu uyarısını yaptı.

Yeni araştırmalar yüksek miktarda kahve tereyağı yağlı et ve peynir tüketen kadınların tüp bebek tedavisindeki (IVF) başarı oranlarının daha düşük olduğunu gösterdi. Öte yandan zeytinyağı ve avokado tüketen kadınların doğurganlık oranlarında artış görüldüğü bildirildi.

Türkiyede gerçekleştirilen Avrupa Üreme ve Embriyoloji Konferansı'nda (ESHRE) sonuçları açıklanan araştırmaya Danimarkadaki Aarhus Hastane Üniversitesinde IVF tedavisi gören 3 bin 959 kadın katıldığı belirtildi.

BBCnin yansıttığı araştırmaya katılan 20 kadından birinin günde beş fincan kahve tükettiği ifade edilerek bu kadınların hamile kalma oranlarının kahve içmeyenlerin kalma oranının yarısı kadar olduğu kaydedildi.

BEŞ BARDAK KAHVEDEN FAZLA TÜKETMEYİN
Araştırma sonuçlarını açıklayan Jinekolog Dr. Ulrik Kesmodel araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre kadınların IVF tedavisi görürken günde beş bardak kahveden fazla kahve tüketmemelerini söylerken çay ya da diğer kafein içeren içeceklerin de aynı etkiyi yapıp yapmadığının henüz incelenmediği belirtildi.

İngiliz Kahve Organizasyonunun başkanı Dr. Euan Paul ise Hamile ve hamile kalmaya çalışan kadınların günde 200 mg kahve tüketmelerinin tehlikeli olmadığını söyledi.

TEREYAĞI YAĞLI ET VE PEYNİR YUMURTA SAYISINI AZALTIYOR
Harvard toplumsal sağlık fakültesinde yapılan bir araştırmada 147 kadının günlük beslenmelerinin IVF'ı nasıl etkilediği incelenerek tereyağı yağlı etler ve peynirlerin de kadınların IVF sırasında ürettikleri yumurta sayısını azalttığı gözlemlendi.

Öte yandan günlük beslenmelerinde zeytinyağı ve avokado olan kadınların doğurganlık oranlarında artış görüldüğü ortaya çıktı.

Araştırma ekibinin başındaki Dr. Jorge Chavarro sadece hamile kadınların değil herkesin katı yağlardan kaçınıp sağlıklı yağlarla beslenmesi gerektiği uyarısını yaptı.

Milliyet