Histeroskopi nedir?

Kadın hastalıkları alanında kullanılan endoskopik yöntemlerden biridir. İnfertilite tekrarlayan düşüklerin nedenlerinin araştırılmasında anormal adet kanamalarının nedeninin araştırılmasında ve rahim içi patolojilerin tespit ve tedavisinde kullanılan önemli bir tanı aracıdır.
İki türü vardır:

Tanısal (Diagnostik) Histeroskopi
Cerrahi (Operatif) Histeroskopi


Tanısal Histeroskopi

Tanısal histeroskopi rahmin içini incelemek için kullanılan bir yöntemdir. Tanısal histeroskopide laparoskopide olduğu gibi teleskop denilen ışıklı - optik bir sistem kullanılır; ancak çapı çok daha incedir. Rahim ağzına genişletme (dilatasyon) yapılmadan girişim jinekolojik muayene pozisyonunda gerçekleştirilir.

Tanısal Histeroskopi nasıl yapılır?

Rahim ağzından girilerek histeroskop aracılığı ile bazı özel sıvılar verilerek içeri girilir böylece rahim duvarlarının birbirinden ayrılması sağlanmış olur. Genişleyen rahim içindeki yapıların kamera ile direkt olarak görüntülenmesi sağlanır.

Tanısal histeroskopi genelde genel anestezi ile ayaktan uygulanabilen bir işlemdirhastanede yatmayı gerektirmez. Rahim içinin daha kolay değerlendirilmesi için çoğunlukla adet kanamasının hemen bitiminden sonraki bir kaç gün içinde uygulanması gerekir.

Tanısal histeroskopi ile rahim içindeki polip myom adezyon gibi patolojileri direkt olarak görmek mümkün olmaktadır.

Operatif Histeroskopi
Tanısal histeroskopi sırasında saptanan bir çok anormallik operatif histeroskopi ile cerrahi olarak tedavi edilebilir. Özellikle rahim içi polipler (aşırı büyüme gösteren et parçaları) septum (rahimi bölen parça) adezyonlar (yapışıklıklar) ve rahim içi (submüköz) myomlar görülüp cerrahi olarak giderilebilir.

Operatif histeroskopi nasıl yapılır?
Histeroskop içindeki kanallardan operasyonda kullanılacak makas biyopsi forsepsi yakalama forsepsi ve elektro-cerrahi araçlarının geçmesine izin verecek şekilde dizayn edilmiştir. Yapışıklıklar rahim içinde görülebilen myomlar ve polipler uzaklaştırılabilir. Doğumsal bir anormallik olan ve rahimi ikiye tamamen ya da kısmen bölen oluşum (uterin septum) histeroskopik olarak düzeltilebilir.

Cerrahi girişim sonrasında rahim duvarlarının birbirine yapışmasını engellemek için rahim içine spiral (rahim içi araç) veya ince bir idrar sondası (foley kateter) yerleştirilebilir. Antibiotik ve hormonal ilaçlar enfeksiyonu önlemek ve rahim iç zarının iyileşmesini hızlandırmak için kullanılabilirler.

Endometrial ablasyon olarak bilinen rahim iç zarının (endometrium) tahrip edilmesi prensibine dayanan histeroskopik operasyon rahimden olan aşırı kanamaların tedavisinde rahmin alınmasının (histerektomi) uygun olmadığı durumlarda uygulanabilir.

Ayrıca rahim içi spirallerin bulunması ve çıkarılmasında da histeroskopi oldukça yararlı bir yöntemdir.

Histeroskopinin Riskleri Nelerdir?

Tanısal histeroskopide çok az komplikasyon görülür ve nadiren hayatı tehdit edicidir. Rahmin delinmesi (uterin perforasyon) en sık görülen komplikasyondur ancak oluşan delikler çoğunlukla başka bir cerrahi girişime ihtiyaç olmadan kendi kendine iyileşir. Operatif histeroskopilerde 1 - 2 / 100 oranında komplikasyon meydana gelir. En sık görüleni de yine rahim delinmesidir (perforasyon). Operatif histeroskopi yapılacağı zaman sıklıkla aynı anda rahmin dış yapısını da görmek için laparoskopi de uygulanır. Operatif işlem sırasında ise karın içi organlar nadiren yaralanabilir ve kanama meydana gelebilir. Ciddi ve hayatı tehdit edebilen komplikasyonlar olmasına rağmen nadir görülürler.

Diğer bazı komplikasyonlar da rahmi genişletmede kullanılan sıvılara bağlı olarak oluşur. Ciddi allerjik reaksiyonlar vücut ısısında düşme pıhtılaşma problemleri solunum güçlüğü akciğerde sıvı birikimi (pulmoner ödem) bunlar arasındadır.

Histeroskopi Sonrası Bakım
Histeroskopiyi takip eden birkaç günde bir miktar vajinal akıntı ve kramplar hissedilmesi normaldir. Bunun için basit ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir.

Cinsel ilişkiden birkaç gün kaçınılmalıdır ya da en uzun bir sonraki adete kadar ara verilmelidir.
Genellikle bir iki gün içinde normal aktivitelere dönülebilir. Foley kateter yerleştirilmişse kısa sürede çıkarılır.

Hormonal tedavinin probleme bağlı olarak birkaç ay boyunca uygulanması gerekebilir.